ELDER’den ‘son ödeme tarihi’ açıklaması

Tüketicilerin elektrik aboneliklerinde fatura son ödeme tarihinin ayın son gününe denk geldiği yönünde çıkan haberlere ilişkin açıklama geldi. ELDER’e göre, fatura son ödeme tarihi ayın son gününe gelen abone oranı yüzde 4-5 seviyesinde.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Ayın 30. ya da 31. günü de dahil olmak üzere ayın her gününde son ödemesi olan fatura oranı toplam faturaların yüzde 4-5’i kadardır” denildi. ELDER tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Elektrik faturaları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından hazırlanan “Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği”ne göre düzenlenir. Ülke genelinde 34 milyon elektrik sayacı vardır, bunun 7 milyondan fazlası İstanbul’da bulunmaktadır. Dağıtım şirketleri ortalama ayda 22 iş günü okuma ve faturalama yaparlar. Bunların hepsini aynı günde okumak mümkün değildir. Buna ne ekipman ne de çalışan sayısı yeter. İlave maliyet olmaması için sayaçlar okunduğu gün faturası da evlerimize bırakılır. Tüketiciye bırakılan her faturanın son ödeme tarihi tebliğ tarihinden itibaren en az 10 gündür.

Tüm tüketicilerin faturalarının son ödeme tarihi ayın 31. gününe getirilerek zor durumda bırakıldıkları doğru değildir. Ayın 30. ya da 31. günü de dahil olmak üzere; ayın her gününde son ödemesi olan fatura oranı toplam faturaların yüzde 4-5’i kadardır.

Faturaların ödemesi için banka, PTT, vezne, gezici vezne, ortak ödeme noktaları, kredi kartı gibi birden çok imkan mevcuttur.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share