SİEMENS ENERJİ VERİMLİLİĞİ TIR’I TÜRKİYE TURUNU TAMAMLADI

Siemens’in enerji verimliliği uygulamalarını tanıtmak ve bu alandaki bilinci artırmak amacıyla tüm Avrupa’yı dolaşan ‘Enerji Verimliliği TIR’ı, 25 Ekim – 8 Kasım tarihleri arasında Türkiye’ye geldi.

Die Siemens Energy Efficiency Roadshowstartet ihre Europa-Tour / The Siemens Energy Efficiency Roadshowkicks off its European tourGlobal enerji tüketiminin 2050 yılında iki katına çıkması öngörülüyor ve bu sebeple enerji verimliliğine yönelik uygulamaların önemi her geçen gün artıyor. Enerji kaynaklarının hızla tükeniyor olması, geleceğe yönelik adımların ve enerji verimliliği bilincinin yaygınlaştırılmasını gerekli kılıyor. Siemens’in bu amaçla özel olarak hazırladığı Enerji Verimliliği TIR’ı, Mart 2012’den bu yana tüm Avrupa’yı dolaşıyor. Siemens’in bu özel tanıtım aracı, 25 Ekim – 8 Kasım tarihleri arasında Türkiye’de farklı illeri ziyaret ediyor. Çerkezköy, Gebze, Bursa ve Ankara 1.Organize Sanayi ve Eskişehir Organize Sanayi Bölgeleri’nde bulunan Enerji Verimliliği TIR’ı, Türkiye’deki son durağı olarak Siemens Kartal Tesisleri’nde de ilgililerle buluştu.

Enerji verimliliğinde yüksek potansiyel var

Araştırmalar, endüstri sektörünün, global enerji tüketiminin yüzde 30’undan sorumlu olduğunu gösteriyor. Yine aynı araştırmalar, başta bu sektör olmak üzere enerji maliyetlerinin 2030 yılına kadar yüzde 30 oranında artacağını aktarıyor. Buna karşılık olarak bağımsız şirketlerce yapılan bazı çalışmalara göre tasarruf potansiyelinin de en az yüzde 30 olacağı tahmin ediliyor. Siemens Enerji Verimliliği ve Entegre Tesis Yönetimi Satış Yöneticisi Müjde Bakır, konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde dile getiriyor: “Endüstriyel otomasyon ve sürücü teknolojileri aracılığıyla sağlanacak global tasarruf potansiyelinin yılda 300 terawatt-saat olduğunu tahmin ediyoruz. Bu miktar, 50 adet, standart tip, kömür yakıtlı enerji üretim santralinin (700 megawatt) yıllık üretim hacmine veya yaklaşık 90 milyon ton karbondioksit salımına denk. Enerji verimliliğinde rol oynamak, sadece global enerji darboğazı ile mücadele etmek değil, aynı zamanda zaman içerisinde kendini amorti eden verimlilik artışlarını da hayata geçirmek anlamına gelir.” Siemens, müşterilerinin maliyetlerini düşürmeleri ve rekabette avantaj sağlamalarına yardımcı olmak için her bir sektöre özgü kilit öncelikleri belirliyor. Yüksek enerji verimliliğine sahip sürücü, motor, yazılım ve otomasyon teknolojilerinden oluşan ürün portföyü sayesinde Siemens, enerji maliyetlerini yüzde 40’a varan oranda azaltmayı başarıyor.

Atılması gereken üç adım: “Tanımla, değerlendir, gerçekleştir”

Enerji Verimliliği TIR’ının özellikle organize sanayi bölgelerinde duracak olması, bu bölgelerde faaliyet gösteren firmalara yeni bir bakış açısı sağlıyor. Ziyaretçilerine, ekonomik verimlilik ve üretkenliğin çevre dostu endüstriyel üretim ile nasıl entegre edilebileceğini detaylı bir şekilde gösteren TIR’da; monitörler ve canlı tanıtımlar, endüstriyel süreçlerin enerji verimliliğini amaçlayan entegre bir yaklaşımla nasıl optimize edilebileceğini ortaya koyuyor.

Siemens’in ürün portföyü, enerji akışlarını şeffaf bir hale getirmede, tasarruf potansiyelini ortaya çıkarmada ve enerji verimliliği yüksek ve ekonomik açıdan sürdürülebilir çözümlerin geliştirilmesi için doğru ürün, sistem, çözüm ve hizmetlerini sunan bir yapıyla şekillendirilmiş durumda. Müşterilerinin enerji yönetimi, enerji planlaması ve enerji tedariki alanlarında enerji operasyonlarını düşük maliyetli ve optimum bir şekilde yönetmelerini sağlayan Siemens, bu amaçlara uygun yazılım ve donanımları, bir tesis ya da sistemin enerji akışlarını kontrol, takip ve analiz ederek, bu sayede akıllı ve verimli enerji yönetimi süreçlerinin temellerini atıyor.

 

Total
0
Shares
1 yorum
  1. Güneş panellerinde dönüşüm verimliliği panel yapısına göre değişse de maksimum % 20 civarındadır. Bu verimlilik oranı zamanla panelin üzerinde toz, kir, polen, kuş dışkısı ve çeşitli partiküllerin birikmesiyle azalır. Kirli ve tozlu bir ortamda kurulan güneş panellerinde bu gibi sebeplerden ötürü güç yeteneğini %30 a kadar azaltabilir. Ticari deterjanlar ve çeşitli kimyasal temizleyicilerle panelleri temizlemek zaman alıcı, pahalı, çevre için tehlikeli hatta panellerin yapısına önemli ölçüde zararlar verebilir. İdeal güneş panelleri maksimum verimlilik için düzenli aralıklarla saf su ile yıkanarak temizlenmeli ve bakımı yapılmalıdır, bu özellikle geniş güneş tarlaları için oldukça zordur. Fotovoltaik sistemlerde amaç verimliliği maksimum tutup,bakımın ve maliyetin en aza indirilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

GAZPROM, POLONYA’DA CNG’Lİ OTOBÜSLERİ YAYGINLAŞTIRACAK

Sonraki Haber

İLBANK'TAN YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJELERİNE HIZLI ÇÖZÜM

Benzer Haberler
Total
0
Share