TÜRKİYE’NİN GÜVENİLİR ORTAĞIYIZ

SOCAR Kenan Yavuz

20 milyar dolar yatırım portföyünün yönetildiğine dikkat çeken SOCAR, Türkiye’nin en ucuz gazı Azerbaycan’dan temin ettiğini belirtti.


 

Türkiye’nin en büyük yabancı yatırımcılarından SOCAR, Azerbaycan’dan alınan doğalgaz bedellerine yönelik iddialara yönelik önemli açıklama yaptı. SOCAR olarak, Türkiye ve Azerbaycan devletlerinin stratejik ortaklığında 20 milyar dolar yatırım portföyünün yönetildiğine dikkat çekilen açıklamada,  gerçekleştirilen projelere ilişkin tüm detayların devlet ve ilgili kurumlarda mevcut olduğu dile getirildi. Türkiye’nin 2001 yılından bugüne kadar Azerbaycan’dan BOTAŞ aracılığı ile toplam 38 milyar metreküp doğalgaz alımı yaptığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu miktar karşılığı Azerbaycan’a ödenen toplam tutar, 10 milyar doların altında olup Türkiye’ye 10 milyar dolar zarar ettirildiği şeklindeki iddia, matematik bilimine aykırıdır. 2001 yılında yapılan kontrat ile BOTAŞ her zaman gaz tedarikinde en ucuz gazı Azerbaycan’dan satın almıştır. Tüm ülkelerden alınan toplam gaz ile ödenen tutarlar, bu gerçeği ifadelendirmek için yeterlidir. 2010 tarihinde Azerbaycan gazının, pazar koşullarının çok altında  bir fiyatta kalması ile Türkiye ve Azerbaycan iki kardeş ülke olarak tahkime gitme ihtiyacı duymadan anlaşmaya varmış ve fiyat revizyonu sağlamışlardır. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki doğalgaz alım satım anlaşmasındaki ‘al ya da öde’ yükümlülüğü ise belirli bir teslimat yılında alınamayan gazın ileriki yıllarda alınabilmesi, ‘‘makeup hakkı’ esasına göre işlemekte olup Türkiye’nin Azerbaycan’a almadığı bir gazın parasını ödemesi gibi bir durum söz konusu değildir” ifadeleri yer aldı.

Türkiye tarihinin en büyük enerji projesi olan TANAP’ın iki kardeş ülkenin ortaklığında yapıldığı vurgulanan açıklamada, TANAP ile Türkiye ve Avrupa’ya satılacak gazın en büyük ikinci ortağının Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) olduğu hatırlatıldı. Şah Deniz Doğalgaz Sahasından çıkacak gazın TANAP ile Türkiye ve TAP ile Avrupa’ya taşınacağı dile getirilen açıklamada, “TANAP’ın yüzde 30 hissesi ise BOTAŞ›a aittir. TANAP projesi ile yaratılacak her değer, Türkiye Cumhuriyeti tarafından hissesi oranında tahsil edilecektir. Enerji arz güvenliğinin öneminin giderek arttığı bugünlerde TANAP projesi diğer önemli kaynaklar olan İran ve Rusya›ya olan bağımlılığı da azaltacak, stratejik öneme sahip bir milli projedir. TANAP projesi aynı zamanda Türkiye›nin giderek artan enerji ihtiyacını karşılayabilmek için önümüzdeki yıllarda ihtiyaç duyduğu ilave gazı ithal edebilmesi ve tüketim merkezlerine taşıyabilmesi için yeni iletim hatları yapma gereğini de ortadan kaldırmış ve BOTAŞ tek başına milyarlarca dolar yeni yatırım yapmak zorunda kalmamıştır. Bu sayede BOTAŞ, TANAP’ın taşıma kapasitesinin 31 milyar m3’e çıkacağı önümüzdeki yıllarda mevcut gaz alım satım anlaşmaları çerçevesinde alabileceği ilave 6 milyar m3’ün çok daha üzerinde bir miktarda (yaklaşık 21 milyar m3) gaz ithal edebilme imkânına da kavuşmuştur” denildi.

  • CARİ AÇIK 5 MİLYAR DOLAR AZALACAK
  • SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, kanaat önderleri ve milletvekilleri dahil tüm ilgililere bilgi vermeye hazır olduklarını belirterek şu değerlendirmede bulundu: “Ülkemiz tarihinin en büyük sanayi yatırımcısı olarak Türkiye ve Azerbaycan devletlerinin tek milleti olan Türk Milletinin emrinde büyük bir heyecan ve gurur ile çalışmaya devam ediyoruz. Kamuoyumuzu projelerimiz hakkında en detaylı şekilde her aşamada bilgilendirme gayretinde olduk, bundan sonra da olacağız. İlave ve doğru bilgi ihtiyacı içinde olan tüm kanaat önderleri ve çok kıymetli milletvekillerimize, arzu ettikleri seviyede bilgi vermekten büyük memnuniyet duyacağımızın bilinmesini arzu ederim. Yürüttüğümüz yeni yatırım projelerimiz ve mevcut operasyonlarımızda yüklenici şirketlerimiz ile 30 bin kişiyi istihdam ediyoruz. Projelerimizin realize olacağı 2018 yılından sonra Türkiye’nin ikinci büyük sanayi şirketi olacağız ve ülkemizin cari açığını 5 milyar dolar azaltacağız. Türk ekonomisinin şahdamarına taze kan olacağız. Üreten, istihdam yaratan, ihracat yapan bir ekonomi için gece gündüz çalışarak, Türk Milletini ve dostlarını sevindirmeye devam edeceğiz.”

Enerji Press Dergisi…

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ENERJİ SEKTÖRÜNÜN RÖNTGENİ: YATIRIMCI NE İSTİYOR?

Sonraki Haber

ETADER’E YENİ BAŞKAN

Benzer Haberler
Total
0
Share