YILBAŞINDA ELEKTRİK VE GAZDA ZAM SÜPRİZİ

Seçim sonrası kurulacak yeni hükümeti yoğun bir enerji gündemi bekliyor. Yeni yılda elektrikte zorunlu çift haneli, doğalgazdaysa daha düşük tek haneli bir zam yapılması ihtiyacı ilk hamle olarak tartışılıyor.

 


Ankara, 1 Kasım seçim sonuçlarının açıklanması ile kurulacak yeni hükümetle birlikte enerji gündemli yoğun bir döneme girecek. Gündemin, bir numaralı konusunu elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin artan dolar kuru nedeniyle karşı karşıya kaldığı finansal sıkıntılar oluşturacak.

Dağıtım şirketleri, bunun ilk işaretlerini verdi. Dağıtım şirketlerinin çatı örgütü olan Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği ELDER, bir süre önce Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sorunlarını anlattı. Görüşmede, enerji bürokrasisi de tam kadro hazır bulundu. ELDER, gerek dağıtım şirketlerinin gerekse de üretime yatırım yapan şirketlerin, dolar kurunun artması nedeniyle ciddi bir finansman yüküyle karşı karşıya oldukları belirtildi. Davutoğlu’na bu konuyla ilgili bilgi notu da sunuldu.

basbakan

BÜROKRASİYE “ÇALIŞIN” TALİMATI

Başbakan Davutoğlu, elektriğin bir kamu hizmeti olduğunu belirterek, yatırımcıların sıkıntılarını aşmaları için gerekenin yapılacağını söyledi. Başbakan Davutoğlu, bu sorunun vatandaşın üzerinden çözülmesinin uygun olmayacağını kaydederek, enerji bürokrasisine çalışma yapılması talimatı verdi.
Görüşmede, elektrikte kayıp-kaçak konusunda yargıdan çıkan kararlar da gündeme geldi. ELDER, geriye dönük kayıp-kaçak ücretlerinin tahsili konusunda verilen kararlara işaret etti, bu konuda hazırlanan yasal düzenlemeyi anımsattı.

Başbakanın, seçim sonrasında Meclis’in açılmasının ardından bu konuda adım atılacağı mesajını verdiği kaydedildi.

ZAM NE KADAR OLUR?

Ankara’da enerji çevrelerine göre sektörün yaşadığı sorunları aşmasını sağlayacak ilk hamle hükümetin kurulması halinde 1 Ocak’ta gündeme gelecek. Elektriğe 2 haneli zam yapılması bekleniyor. Uzmanlar, elektrikte 1 Ocak itibariyle yüzde 10-20 aralığında zam yapılabileceğini kaydediyor.

Doğalgaz için de bir miktar zammın gündeme gelebileceğine işaret eden uzmanlar, “Rusya’dan beklenen yüzde 10.25 indirim hayata geçirilemedi. Petrol fiyatlarının düşmesiyle doğalgaz alım maliyetleri de düştü. Ancak, kur fiyatı artırıcı bir unsur olarak öne çıktı. Bu nedenle doğalgazda tek hanelerde bile olsa bir zam ihtiyacı söz konusu” görüşünü dile getirdi.Mustafa Yılmaz

EPDK’DAN MEVZUAT HAZIRLIĞI

Dağıtım şirketleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’a da finansal zorlukları anlatıyorlar, dolar kurunun artmasıyla oluşan ek maliyetlerine çözüm üretilmesini istiyorlar.  EPDK’nın tarife eksenli olarak yürüttüğü ve 31 Aralık itibariyle tamamlanmayı hedeflediği bazı çalışmalar şöyle:

  • EPDK, elektrik dağıtım şirketlerinin tarifelerinde esas alınacak verimlilik parametrelerinin belirlenmesine ilişkin usul ve esaslar taslağı üzerinde görüşmelerini sürdürüyor.
  • Kurum, üçüncü uygulama dönemi elektrik dağıtım şirketlerinin yapacağı yatırımlar için düzenlemeye esas yatırım harcamalarının belirlenmesi ve yatırımların gerçekleşmesinin izlenmesine ilişkin yöntemin belirlenmesine yönelik alternatifleri de değerlendirmeye aldı.
  • EPDK, elektrik piyasasında faaliyet gösteren dağıtım şirketlerinin ve görevli tedarik şirketlerinin gelir-tarife düzenlemelerine esas parametrelerin geçerli olacağı uygulama dönemlerinin belirlenmesi konusunda da çalışma yapıyor. Kurum’un, bu konudaki çalışmalarını da hızla tamamlayıp, duyuruyu yapacağı belirtiliyor.
  • Kurum, dağıtım sistemi gelirinin düzenlenmesi hakkında bir tebliğ taslağı hazırladı. Taslağın, Kurul’un gündeminde olduğu öğrenildi.
  • EPDK, elektrik dağıtım şirketlerinin hedef kayıp oranlarının belirlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla da bir çalışma yapıyor.

Enerji Press Dergisi…

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share