petrol fiyat

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin 2021 petrol fiyat tahmini 52,7 dolar

ABD Enerji Enformasyon İdaresi tarafından petrol fiyat tahmini yukarı yönlü revize edildi. 2021 için ham petrol fiyatlarının varil başına 52.7 dolar olacağı öngörüldü.

Petrol fiyatlarında yukarı yönlü seyir devam ederken, Brent petrol 57 doları, ABD ham petrolü ise 53,50 doları aştı. 2020 yılı Şubat ayındaki seviyelerine çıkan Brent’te; aşılanmanın başlaması, OPEC+ toplantısından çıkan kararlar ve stoklardaki erime etkili oldu. Ayrıca zayıflayan dolar endeksindeki seyir de petrol fiyatlarını destekledi.

OPEC en son yayınladığı Aralık ayı bülteninde; Euro Bölgesi ve ABD tarafında ulaştırma için kullanılan petrol talebinde zayıf seyir görüldüğünü paylaştı. Fakat beklentilerden daha iyi talep gösteren Çin tarafının da iyileşmeye ekstra katkı sağladığını belirtti. Arz kısmında ise Suudi Arabistan’ın yılın başındaki toplantıda gönüllü olarak üretimi Şubat ve Mart aylarında günlük 1 milyon varil kısacağı haberi öne çıktı. 2021 yılına dair arz ve talep noktasındaki öngörüleri takip edilecek olan OPEC Ocak ayı raporu yarın yayınlanması bekleniyor.

Benzin ve dizel talebinin 2019 yılı seviyelerine ulaşması bekleniyor

Son dönemde koronavirüsün mutasyona uğramasıyla birlikte tekrardan seyahat kısıtlamaları artarken Uluslararası Enerji Ajansı 2021 petrol talebi büyümesine dair öngörüsünü aşağı yönlü revize etti. Kurum sınırların kapanması ve gezi kısıtlamalarının, jet yakıtı ile kerosen tüketimini azaltacağını öngörüyor. Ayrıca 2021’de jet yakıtı ve kerosen talebinin günlük 720 bin varil artmasını beklese de, bu rakam pandemi öncesi seviyesinin hala 2,5 milyon varil günlük altında kalacak. Diğer yandan önümüzdeki dönemde benzin ve dizel tarafındaki talep öngörülerinde, talebin 2019 yılı seviyelerine büyük oranda ulaşması bekleniyor.

ABD Enerji Bakanlığı tahminlerine göreyse, OPEC petrol üretimi günlük bazda ortalama 27.2 milyon varil olması bekleniyor. Bu rakam 2020 yılında 25.6 milyon idi. ABD ham petrol üretiminde ise 2021 yılında günlük 11.1 milyon varil azalma bekleniyor. Kurum petrol fiyat tahminlerini yukarı yönlü revize ederken, ham petrol fiyatlarında varil başına 52.7 dolar olacağını öngörüyor.

“BRENT PETROL VARİL FİYATI 57 DOLARI AŞTI” haberini okumak için tıklayın…

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share