AB'nin artan enerji fiyatlarına karşı koruma programı

AB’nin enerji fiyatlarındaki artışa karşı koruma planı hazır

AB Komisyonu kararıyla, kış boyunca halkın enerji fiyatlarındaki artıştan mağdur olmaması amacıyla, hanelere acil gelir desteği, şirketlere yönelik devlet yardımları ve vergi indirimleri yoluyla destek verilecek.

AB Komisyonu, kış boyunca sürmesi beklenen küresel enerji fiyatlarındaki artışla mücadele etmek ve hanehalkı ve işletmelere yardımcı olmak amacıyla Enerji Fiyatları Tebliği’ni kabul etti.

Enerji fiyatlarındaki ani artışın AB ve üye ülkelere olan etkilerini ele almak ve gelecekteki olası şoklara karşı direnci artırmak için kullanılabilecek araç setini içeren Tebliğde sunulan kısa vadeli ulusal önlemler arasında; hanelere acil gelir desteği, şirketlere yönelik devlet yardımları ve vergi indirimleri yer alıyor.

Komisyon ayrıca yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğine yönelik yatırımların desteklenerek, enerji depolama ve rezerv gaz satın alımı ile ilgili olası önlemleri inceleyip, elektrik piyasası tasarımını değerlendirmeyi planlıyor.

AB Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson’un Avrupa Parlamentosu’nda milletvekillerine sunduğu düzenleme kapsamında, enerji fiyatlarına ilişkin çözüm önerileri, 21-22 Ekim’de gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesi’nde ele alınacak.

AB KOMİSYONU: AVRUPA’DA ENERJİ YOKSULLUĞU ARTABİLİR başlıklı haber için tıklayın…

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share