AKARYAKIT İSTASYONLARINDA ATIK YÖNETİM ANLAYIŞI

Murat YILMAZ
Tehlikeli Atık Yönetim Teknolojileri (TAYTEK) Genel Müdürü
murat@taytek.com.tr

Deneyimlerimi bu köşeden paylaşmamın temel amacı; hepimizin gelecek nesillere kaynakları korunmuş, temiz bir çevre bırakabilme sorumluluğuna katkı sağlayabilmek. İşte bu umutla, sürdürülebilir atık yönetimi kapsamında 15 yılık kesintisiz hizmet verdiğimiz petrol arama-üretim, rafineri ve dağıtım sektöründe kazandığımız uygulanabilir deneyimleri bu köşede paylaşmaya başladım. 

Yazılarıma akaryakıt dağıtım sektörünün en güncel konularından olan sıfırı atık yönetim sistemi ile başladım. Yazılarıma petrol sektöründeki tüm faaliyet alanlarına yönelik sürdürülebilir atık yönetim konularında deneyimlerimi paylaşarak devam edeceğim.

Siz kıymetli okurlara konuyu daha basit anlatabilmek amacıyla çok geniş bir kapsamı olan sıfır atık yönetim sistemini bölümler halinde yazmaya karar verdim. 

Bu bölümde sıfır atık yönetim sisteminin amacı, kapsamı ve ana öğeleri gibi konularına değineceğim. Devamında her ana öğeyi detaylandıracağım.

Ancak öncelikle bilmeniz gereken çevre mevzuatı gereğince akaryakıt istasyonları sıfır atık yönetim sistemini kurmaktan değil, tüm atıklara yönelik atık yönetim sistemini kurmaktan sorumludur. Örneğin, sıfır atık kapsamına girmeyen yakıt atıklarının yönetimi veya yağ değişim hizmeti veren istasyonların Motor Yağı Değişim Noktası (MOYDEB) kapsamındaki atıkların yönetimi gibi. 

Mevzuata göre, akaryakıt istasyonlarının yakıt atıkları gibi proses atıklarının yönetimini mevzuata uygun icara etmeme gibi bir seçeneği yoktur. Çevre denetimlerinde bu atıkların uygunsuzluklarının kapsam dışında tutulması mevzuata uygun da değildir.

Bu gerekçelerle akaryakıt istasyonları sadece sıfır atık yönetim sistemini değil, tüm atık yönetim sistemini kurmakla yükümlü olduğu unutulmamalı ve sistem faaliyet sahası içerisinde oluşan tüm atıklara yönelik oluşturulmalıdır. 

Atık Yönetim Sistemi Nedir?

Akaryakıt istasyonu sorumluluk sahası içerisindeki tüm faaliyetlerden kaynaklanan tüm atıkların üretiminden bertarafına kadar olan tüm sürecinin atık yönetim hiyerarşisi kapsamında mevzuata uygun yönetimidir.Atık Yönetim Hiyerarşisi aşağıdaki şekilde belirtilen öncelik sırlamasıdır

Atık yönetim uygulamalarınız bu öncelik sıralamasına göre tercih edilmelidir.

Örneğin, bir atığın geri dönüşüm olanağı varsa o atığı çöp depolama alanına göndererek imha etme seçeneğini tercih etmeniz uygun olmaz.

Atıkları uygunsuz yöneterek geri dönüşüm olanağını yok etmeniz de uygun olmaz.

Atık Yönetiminin uygulamalarda “Atıkların değerinin yönetimi” olduğu unutulmamalıdır.

Sıfır Atık Yönetim Sistemi Nedir?

Akaryakıt istasyonu sorumluluk sahası içerisindeki tüm faaliyetlerden kaynaklanan sıfır atık mevzuatı kapsamındaki atıkların üretiminden bertarafına kadar olan tüm sürecinin atık yönetim hiyerarşisi kapsamında mevzuata uygun yönetilebileceği sistemdir.

Sıfır atık yönetim sistemi aşağıdaki her bir sürecin yönetim sistemini içeren ve bu yönetim sistemlerine uygun donanımları içeren tesisinize özel tanımlanmış tüm sistemdir.

Her akaryakıt istasyonunun konumu, sahası, birimleri, kullanıcı kapasitesi vb. farklı olduğundan gerekli donanımların özellikleri ve kapasitelerinin de farklı olacağı unutulmamalıdır. Üretimden bertarafa atık yönetim modelinize uygun olmayan donanımlar doğal olarak uygunsuzlukları beraberinde getirecektir. Kulaktan dolma veya kopyala-yapıştır yöntemi ile belirlenen donanımlardan kaynaklanan uygunsuzluklar sizleri ciddi yaptırımlarla karşı karşıya bırakabilir.

Sonraki yazılarıma Sıfır Atık Yönetmeliğini de kapsayan Atık Yönetim Yönetmeliğinin akaryakıt istasyonlarına getirdiği yükümlülüklerin yerine getirilmesinde deneyimlerimize dayalı bilgilerimizi paylaşmaya devam edeceğim.

Bir sonraki yazımı “Sıfır atık sistemine nereden başlamalıyız?” başlığı ile hazırlayacağım.

Hepinize sıfır atıksız günler dilerim…

Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
3
Share