Akaryakıtta 5 Yılda 15 Milyar Liralık Vergi Kaçakçılığı Yapıldı

Akaryakıtta 5 Yılda 15 Milyar Liralık Vergi Kaçakçılığı Yapıldı

Akaryakıt üzerinden yapılan vergi kaçakçılığının boyutu, Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) son raporuna yansıdı. Devletin yılda 3’er milyar lira olmak üzere 5 yılda 15 milyar lira zarara uğratıldığı tespit edildi.

Son dönemde birçok önemli çalışmaya imza atan MASAK’ın başarıyla yürüttüğü operasyonlardan biri de “Silici” operasyonları oldu. Operasyonlar kapsamında MASAK tarafından, akaryakıt istasyonlarından 608 milyon litrelik akaryakıt satış verisinin otomasyon sistemlerine müdahale edilerek silindiği belirlendi.

5 YILDA 15 MİLYAR LİRALIK ZARAR

Verileri silinen akaryakıtın güncel maddi değerinin yaklaşık 3,6 milyar lira olduğu ve MASAK raporuna göre devletin yılda 3’er milyar lira olmak üzere 5 yılda 15 milyar lira zarara uğratıldığı tespit edildi.

23 akaryakıt dağıtım firması, 170 istasyona operasyon

Cumhuriyet tarihinin en büyük “akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı” operasyonunda 170 akaryakıt istasyonu, 23 akaryakıt dağıtıcı firması, bir istasyon teknik destek firması, 2 otomasyon yazılım firması ve bağlı bir şubesi olmak üzere 242 noktada vergi müfettişleri ile gelir uzmanlarının katılımıyla yapılan aramalarda mali belgelere, bilgisayar ve cep telefonu gibi dijital materyallere el konuldu.

DEVLETE AYLIK 400 MİLYON LİRA VERGİ

Vergi denetiminden kaçmak isteyen firmalar, matrah artırımına girmek için işlemleri geciktirmek amacıyla nüfuzlarını kullandı. Ancak resmi düzenlemeyle matrah dışına çıkarılan kaçakçılık suçunun sona erdirilmesiyle, devletin kasasına aylık 400 milyon lira vergi kazancı girmeye başladı.

1,2 MİLYAR LİRALIK VURGUN TESPİT EDİLDİ

Silici operasyonundan bir ay sonra ikinci operasyon düzenlendi. Bilişim sistemleri yoluyla kamu kurumlarını zarara uğrattığı tespit edilen kişilere yönelik yapılan operasyonda, 120 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Operasyon yapılan 157 akaryakıt istasyonunda toplam 196 milyon litre akaryakıt satış̧ verisinin otomasyon sistemlerine müdahale edilerek silindiği, silinen akaryakıtın piyasa değerinin yaklaşık 1,2 milyar TL olduğu tespit edildi.

SATIŞ YÖNTEMLERİ DEŞİFRE OLDU

Yürütülen soruşturma ve düzenlenen operasyonlarla otomasyona müdahaleli satış yöntemi de deşifre edildi. Buna göre dağıtıcı firmadan yüklenen tankerdeki akaryakıt A istasyonuna fatura edildi ancak B istasyonuna gönderildi. A istasyonunca, fatura edilen ancak fiziken gelmeyen akaryakıt vergi oranı üzerine komisyon eklenerek kum ocağı, nakliye, asfalt firmalarına “istasyon dış satışı” şeklinde satılmış gösterildi. Bu firmalar akaryakıtı satın almış gibi yaparak faturayı gider gösterdi ve yüzde 18’lik vergi dilimi üzerinden devleti zarara uğrattı. B istasyonuna faturasız olarak gönderilen akaryakıt ise otomasyon sistemine müdahale edilerek sistemden silindi. B istasyonu faturasız akaryakıtı son kullanıcılara sattı.

KAÇAK OPERASYONUNA İSMİ KARIŞAN ŞİRKETLERİ CEZA YAĞMURU BEKLİYOR başlıklı haber için tıklayın…

Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
11
Share