akaryakıt fiyat değişikliği

Akaryakıtta fiyat değişikliği pompaya ne zaman yansır?

Son günlerde birçok haber sitesinde “Benzin, motorin ve LPG’ye büyük indirim!”, “Akaryakıta indirim geliyor” gibi başlıklarla sunulan haberler hem tüketicilerde hem de akaryakıt bayilerinde “akaryakıta büyük bir indirim geleceği” beklentisi yarattı. Peki, bu başlıklar gerçeği ne kadar yansıtıyor? Akaryakıtta fiyat değişikliği pompaya ne zaman yansır?

Akaryakıt fiyatlarıyla ilgili değişiklikler tüketiciler tarafından ilgiyle takip edilen konuların başında geliyor. Ancak son günlerde akaryakıt fiyatlarıyla ilgili yapılan bazı haberler tüketicilerde kafa karışıklığına yol açtı. “Benzin, motorin ve LPG’ye büyük indirim!”, “Akaryakıta indirim geliyor” gibi içeriği doğru yansıtmayan başlıklarla sunulan haberler tüketicilerde ve bayilerde “birkaç gün içinde akaryakıta büyük bir indirim geleceği” beklentisi yarattı.

İndirimler Ne Zaman Pompaya Yansıyacak?

Akaryakıt fiyatlarının sıkça değişmesi nedeniyle son dönemde Eşel Mobil Sistemi de çok sık devreye giriyor. Eşel Mobil Sistemi gereği fiyat artışları büyük oranda ÖTV’den karşılanıyor ve pompaya yansıtılmıyor.

Peki, Eşel Mobil Sisteminde akaryakıtta fiyat değişikliği benzin, motorin ve otogazda indirim olarak ne zaman pompaya yansımaya başlayacak?

Enerjitime.com’un sektör kaynaklarından edindiği bilgilere göre; indirimlerin pompaya yansıyabilmesi için öncelikle benzine 27 kuruş, motorine 25 kuruş ve otogaza 70 kuruş daha indirim gelmesi gerekiyor. Bu tutarlardaki indirimler devlet tarafından Eşel Mobil Sisteminde ÖTV geliri olarak kaydedildikten sonra meydana gelecek her indirim pompaya yansımaya başlayacak.

Akaryakıtta Eşel Mobil

Eşel Mobil; son dönemde akaryakıt fiyatlarının döviz kurundaki oynaklık nedeniyle çok sık değişimini önlemek amacıyla, akaryakıt fiyatlarındaki artışların özel tüketim vergisinden otomatik bir şekilde karşılanması suretiyle akaryakıtın pompa fiyatının sabit kalmasını sağlamaya yönelik bir sistem.

Eşel Mobil Ne Zaman Uygulanmaya Başlandı?

2018 yılında başlanan ve yıl sonunda kaldırılan akaryakıtta eşel mobil uygulaması 10 Nisan 2019’dan itibaren yeniden uygulamaya konuldu. Eşel Mobil Sisteminin 10 Nisan 2019’dan itibaren yeniden kademeli olarak uygulanmaya başlamasıyla birlikte, akaryakıtta devlet tarafından karşılanan tahmini vergi milyarlarca TL’yi buldu.

KASIM AYINDA AKARYAKIT SATIŞLARI ARTTI başlıklı haber için tıklayın…

Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
6
Share