Albayrak ihtimali enerji bakanlığını ikiye böldü

“Albayrak” ihtimali Enerji Bakanlığını ikiye böldü

Berat Albayrak’ın geri dönme ihtimali Enerji Bakanlığı bürokratlarını ikiye ayırdı. Bir tarafta Albayrak’ın dönmesine kesin gözüyle bakanlar, diğer tarafta yola Fatih Dönmez ile devam edileceğine inananlar var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde partisinin İzmir İl Konresi’nde Berat Albayrak’a yönelik övgü dolu sözleri “Albayrak’ın Enerji Bakanlığı’na geri döneceği” yorumlarına neden oldu.

Enerjitime.com’un enerji kulislerinden edindiği bilgilere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifasının ardından sessizliğe gömülen Berat Albayrak’ın yeniden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev alma ihtimali Bakanlığı ikiye böldü.

Sektör kaynakları, mevcut Bakan Fatih Dönmez’i destekleyenler ile Albayrak’ın yeniden bakanlık koltuğuna oturmasını bekleyen ekip arasında ciddi bir gerilim olduğunu ifade ediyor.

Bazı koltuklar sallanabilir

Bazıları Albayrak’ın geri dönmesini imkansız gibi görse de, Bakanlık içinde tam tersini düşünenlerin sayısı oldukça fazla. Kaynaklar, Albayrak’ın Bakanlık koltuğuna oturması halinde bazı bürokratların koltuklarının sallanabileceği ve bunun her düzeyde olacağını söylüyor.

Öte yandan Başkent kulislerinde, Albayrak’ın Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine getirilebileceği ya da AK Parti Genel Merkezi’nde üst düzey bir görev alabileceği de konuşuluyor.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin AKP İzmir 7. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada Albayrak ile ilgili şunları söylemişti:

“ Son 7-8 yıldır, ülkemizin ekonomide yaşadığı saldırıları ve verdiğimiz mücadeleyi özetle anlatmak istiyorum. Bu mücadelenin ekonomi boyutunun en ön safında Berat Bey yer almıştır. Berat Bey’i önce enerjide ardından ekonomide ifa ettiği görevlerdeki en büyük talihsizliği, damat sıfatın bu alanlardaki birikimi ve başarısının önüne geçirilmesi olmasıdır. Bir siyasetçi olarak bu işleri yapsaydı, değerlendirmeler daha objektif yapılabilirdi diye düşünüyorum. Türkiye’nin enerji atılımlarında Berat Bey’in geliştirdiği strateji bulunuyor. Karadeniz’deki doğal gaz rezervinin keşfini yapan gemilerin alınmasıyla başlanmasından, madencilik açılımlarına kadar pek çok kazanımın altında Berat Bey’in imzası vardır. Türkiye ekonomisini daha da güçlü kılmak için pek çok alanda tarihi öneme sahip uygulamaları da Berat Bey’in Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde hayata geçirdik.”

NÜKLEER ENERJİ VE ULUSLARARASI PROJELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE KRİTİK ATAMA başlıklı haber için tıklayın…

Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
3
Share