eski kamyon

Almanya eski kamyonların değişimini teşvik ederek emisyonları azaltacak

Almanya eski kamyonların değişimini teşvik ederek emisyonları azaltmayı hedefliyor. Almanya Ulaştırma Bakanlığı eski kamyonların daha düşük emisyonlu yeni araçlarla değiştirilmesini teşvik için 15 bin avroya kadar destek verecek.

Almanya Ulaştırma Bakanlığı, Avrupa Birliği’nde taşıtlar için egzoz gazı emisyon standartları belirleyen bir düzenleme olan Euro 3, 4 veya 5’i karşılayan kamyonların hurdaya çıkarılması durumunda, Euro 6 Standardını karşılayan kamyonların satın alınması için 15.000 avroya kadar destek sağlayacak.

Bunun yanı sıra lastik basıncı ölçümü teknolojileri veya “akıllı treyler teknolojisi”nin satın alınması için 5.000 avroya kadar destek verilecek.

Emisyonların azaltılması hedefleniyor

Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer, “Amacımız, ticari araç filosundan CO2 emisyonlarını sürdürülebilir bir şekilde azaltmak, uzun vadede iş akışını korumak ve ekonomiye somut bir destek sağlamaktır.” dedi.

Clean Energy Wire’ın aktardığına göre, Almanya’nın ulaşım sektöründen kaynaklanan emisyonları yıllardır yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyor.

Endüstri temsilcilerine göre ulaşım kaynaklı emisyonlar, ülkenin enerji dönüşümünde en büyük engel olarak görülüyor.

Araştırmacılar, ağır yük taşımacılığının dekarbonizasyonu için katener kamyonlar ve akülü elektrikli kamyonlar dâhil olmak üzere temiz alternatifleri araştırıyor.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
1
Share