brent petrol fiyatları

Asya’daki Vaka Artışı Petrol Fiyatlarını Baskılıyor

Asya’da artan koronavirüs vakalarının enerji talebine dair endişeleri artırmasıyla birlikte petrol fiyatları da yatay bir seyir izliyor. Mart vadeli Brent petrol fiyatı, pazartesi günü yüzde 0,6 düştükten sonra yüzde 0,4 yükselerek varil başına 54,98 dolar civarına geldi.

Petrol, Asya’da artan koronavirüs vakalarının en büyük enerji pazarındaki talebi etkilemesiyle birlikte varil başına 52 dolar civarına düştü.

Vadeli kontratlar New York piyasasında cuma günü düşüş yaşarken ABD piyasalarının tatilde olmasından dolayı pazartesi günü işlem görmedi.

Japonya’nın neredeyse tamamı olağanüstü hal altındayken Çin’in bir kısmında yeni Kovid-19 virüsü vakaları artmaya başladı.

Hindistan’ın enerji talebinde de yeni yılda bir düşüş yaşanırken 2021’in ilk ayında ulaşım ve mutfak kullanımı için enerji talebinde aylık bazda bir düşüş kaydedildi.

Artan koronavirüs vakalrı ve karantinalar ile birlikte yakın dönemdeki enerji talebi de baskılanırken doların kuvvetlenmesi de dolar cinsinden fiyatlanan petrolü daha az cazip hale getirdi.

Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 11:52’de varil başına yüzde 0,2 düşüş yaşayarak varil başına 52,27 dolar civarına geriledi.

Mart vadeli Brent petrol fiyatı, Londra ICE Futures Europe piyasasında, pazartesi günü yüzde 0,6 düştükten sonra yüzde 0,4 yükselerek varil başına 54,98 dolar civarına geldi.

Kaynak: Bloomberg

ABD ENERJİ ENFORMASYON İDARESİ’NİN 2021 PETROL FİYAT TAHMİNİ 52,7 DOLAR başlıklı haber için tıklayın…

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
1
Share