Azeri Gazında “Fahiş” Fiyat: 440 Dolar

Azeri Gazında “Fahiş” Fiyat: 440 Dolar

BOTAŞ, hızlı bir artış gösteren doğal gaz talebini dikkate alarak, Azerbaycan’la 3 yıllık yeni bir ithalat anlaşması yaptı. Ancak, gaz fiyatı tartışma yarattı. BOTAŞ, Rusya’dan ithal ettiği her 1000 metreküp doğal gaza 240 dolar düzeyinde ödeme yapıyor. Azerbaycan’a ise, 3 yıllık dönemde (2022 yılı Ocak ayında başlayacak) ithal edilecek her 1000 metreküp gaz için 440-450 dolar ödeneceği hesaplanıyor.  

ENERJİTİME / ÖZEL HABER

Türkiye, doğal gaz ithalatında kritik bir sürece girdi. Bu yıl sonuna kadar 16 milyar metreküplük gaz anlaşması sona erecek. BOTAŞ, özellikle sanayi ve elektrik üretimi amaçlı yüksek seyreden talebi de dikkate alarak, süresi dolan ve dolacak anlaşmaları belli ölçüde ikame edecek ve arzda yumuşak geçiş sağlayacak bazı formülleri dereye koyuyor. BOTAŞ, bu kapsamda  Azerbaycan’dan 3 yıl süreli (2022, 2023 ve 2024) gaz ithal etmek üzere bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında yıllık yaklaşık 6 milyar metreküp düzeyinde gaz ithal edilecek.

“GAZIN FİYATI ÇOK YÜKSEK”

Peki, BOTAŞ söz konusu anlaşma kapsamında ithal edeceği gaza ne kadar ödeme yapacak? Sektör temsilcileri, bu soruyu şöyle yanıtladı: “Türkiye, Rusya’dan halen ithal ettiği her 1000 metreküp gaza 240 dolar ödeme yapıyor. 1 Ekim’de, eş deyişle son çeyrekte bu gazın fiyatı 270 dolara kadar çıkacak. BOTAŞ’ın, Azerbaycan’la imzaladığı yeni 3 yıllık anlaşma kapsamında oluşan fiyat 440-450 dolar düzeyinde hesaplanıyor” dedi.

Kaynaklar, bu fiyatın yüksek olduğunu belirterek, “Çünkü, yurt dışındaki bazı endeksler üzerinden gaz fiyatının belirleneceği ifade ediliyor. Bu düzeylerde bir fiyat söz konusu. Doğal olarak bu fiyat, BOTAŞ’ın mevcut maliyetlerini artıracak. Tüketiciyi de etkileyecek” diye konuştu.

DOĞAL GAZ “GAZ”LADI, PEŞ PEŞE ZAMLAR KAPIDA başlıklı haber için tıklayın…

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share