Bakan Yıldız: “Istıranca gazı için telefonlarımız susmadı”

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Istranca’da doğalgaz bulunmasının ardından bakanlığın telefonlarının susmadığını söyledi. 

Exxon, Chevron, Petrobras ve BP gibi dev firmalarla Karadeniz’de altı kuyuda dört milyar dolar harcayarak petrol ve doğalgaz aradıklarını ancak bulunamadığını hatırlatan Yıldız, “Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Istranca’da doğalgaz bulması yabancı firmaları cezbetti. Sabah’ın haberine göre hemen telefonlar çalmaya başladı. ‘O sahaya ilgi duyuyoruz’ diyorlar” dedi. Gazın büyüklüğü konusunda abartılı konuşmadıklarını, ihtiyatlı davrandıklarını söyleyen Yıldız, 3-4 aya kadar çalışmanın sonuçlanacağını dile getirdi. Rusya’dan gelen gazın 4 milyar metreküplük bölümünü de özel sektöre devretmek istediklerini belirten Yıldız, “Bu konuyu yılbaşından sonra gündeme getireceğiz” dedi.

5 BİN KİŞİLİK KÖY

Fukuşima kazasından sonra nükleer santrallere bakışın değiştiğini dile getiren Enerji Bakanı Yıldız, Japonya’ya bu nedenle zaman tanıdıklarını söyledi. Sinop’daki nükleer santral yatırımı için adı geçen dört ülkeden hangisinin ipi kazanacağına ilişkin kararın netleşmeye başladığını ifade eden Yıldız, “Santralin kurulmasıyla birlikte 5 bin kişilik bir köy oluşturmuş olacağız” dedi. Bakan Yıldız “Modern bir yer kuruluyor. Mühendisler orada yaşayacak. 40-45 milyar dolarlık bir rakamdan bahsediyoruz. 12 bin kişi çalışacak. 50 bin kişinin ekmek yiyeceği anlamına geliyor” diye konuştu.

İRAN GAZINDA % 10 İNDİRİM

İran’la gazda tahkimlik olduklarını da hatırlatan Taner Yıldız, “Yüksek fiyat verdikleri için tahkime gittik. ümidim ve beklentim İran’ın tahkim sonuçlanmadan fiyatı düşürmesidir. Yani bir yıla kalmadan İran konusu çözülür. Biz de tahkimi gözden geçirebiliriz. Ciddi bir indirim bekliyoruz. Yüzde 10’dan fazla indirim olasılığı var” dedi.

27.09.2012 Enerji Bakanı Taner Yıldız, Istranca’da doğalgaz bulunmasının ardından bakanlığın telefonlarının susmadığını söyledi. Exxon, Chevron, Petrobras ve BP gibi dev firmalarla Karadeniz’de altı kuyuda dört milyar dolar harcayarak petrol ve doğalgaz aradıklarını ancak bulunamadığını hatırlatan Yıldız, “Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Istranca’da doğalgaz bulması yabancı firmaları cezbetti. Hemen telefonlar çalmaya başladı. ‘O sahaya ilgi duyuyoruz’ diyorlar” dedi. Gazın büyüklüğü konusunda abartılı konuşmadıklarını, ihtiyatlı davrandıklarını söyleyen Yıldız, 3-4 aya kadar çalışmanın sonuçlanacağını dile getirdi. Rusya’dan gelen gazın 4 milyar metreküplük bölümünü de özel sektöre devretmek istediklerini belirten Yıldız, “Bu konuyu yılbaşından sonra gündeme getireceğiz” dedi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share