benzinlitre 2020 tüketici alışkanlıkları

BenzinLitre, 2020 Yılı Akaryakıt Tüketici Tercihlerini Açıkladı

BenzinLitre, 2020 yılı akaryakıt tüketici tercihlerini açıkladı. Uygulamayı kullananların marka filtrelerinde en çok tercih ettiği akaryakıt markası Shell oldu. Toplam marka filtrelemelerinin %27’sini Shell oluştururken, ikinci sırada %16 ile Opet ve üçüncü sırada %11 ile Petrol Ofisi geldi.

Sürücüler için geliştirilen mobil platform olan BenzinLitre, akaryakıt tüketicilerinin 2020 yılındaki davranışlarına ilişkin yaptığı araştırmanını sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre,  bir önceki yılki verilerle karşılaştırıldığında 2020 yılında Shell marka filtrelerinde tercih edilme oranını geçen seneye oranla %17, Opet %45, Petrol Ofisi de %22 artırdı. Opet daha çok uzun yollarda tercih edilirken, günlük kullanımda Shell daha çok tercih edilen marka oldu.

Kullanılan marka filtreleri arasında toplam payı %1 küçülmesine rağmen BP yine 2019’da olduğu gibi en popüler dördüncü akaryakıt markası oldu. BP’yi takip eden Total ise geçen yıl %4 olan payını bu sene sağladığı kampanyalarla ve yeniliklerle %6’ya çıkarmayı başardı ve beşinci sıradaki yerini aldı. Geçen sene en çok filtrelenen sekizinci marka olan Türkiye Petrolleri bu seneki payını iki katından fazla artırdı ve %5 ile altıncı sıraya yükseldi.

Akaryakıt markalarının marka filtresinde tercih edilme oranlarına göre dağılımı şöyle:

Shell%27
Opet%16
PO%11
BP%8
Total%6
TP%5
Aytemiz%4
Class%3
Aygaz%3
GO%1
Kadoil%1
Moil%1
Diğer%13

Covid- 19 ile Tesis Özelliklerinin Kullanımı Arttı

Covid-19 salgını ve alınan tedbirlerle beraber istasyon tercihlerinde tesis özelliklerinin önemi bu sene daha da arttı. Sürücüler şehir içine girmeden asgari temas ile yol üzerinde birçok ihtiyaçlarını bir arada giderebildikleri istasyonları daha fazla tercih etmeye başladılar. Sene boyu sürücülerin en çok tercih ettiği tesis özelliği filtresi Starbucks oldu. Tesis özelliği filtresi kullanımlarının %27’sini kahve markaları oluştururken, en çok filtrelenen ikinci tesis özelliği %19 ile “Yıkama” olurken üçüncü ise %12 ile “Kendin Yıka” özelliği oldu.

Tüm farklı yıkama filtreleri bir arada alındığında ise sürücülerin tesis özelliği filtrelemelerinin %36’sını yıkama filtreleri oluşturuyor. İstasyonlardaki farklı yıkama seçenekleri sürücülerin istasyon tercihini etkileyen önemli faktörlerden biri. En çok filtrelenen dördüncü ve beşinci tesis özellikleri ise sırasıyla “Mescit” ve “Yemek” oldu.

İstasyon Yorumlarının %35’i Hijyen Üzerine Yapıldı

2020’de istasyonlara yapılan 220.000 yorumun %35’i “hijyen” üzerine yapıldı. Tuvalet temizliği, tuvalette kağıt olup olmaması ve market bakımı sürücülerin en çok dikkat ettiği alt başlıklardı. Hijyenden sonra ise akaryakıt kalitesi, güleryüzlü personel ve hizmet kalitesi en çok yorumun geldiği alanlar oldu.

En Çok Tercih Edilen Yakıt Tipi: LPG

300 bin kullanıcımızın Türkiye’nin 81 ilindeki akaryakıt istasyonlarını listelemek için kullandığı filtrelerden biri de yakıt tipi filtresi. 2020 yılı verilerine göre kullanıcıların %40’ı “Dizel” tercih etti. Kullanıcıların %31’i “Benzin” filtresine göre yakıt ararken %27’si de “LPG” bulunan istasyonları listeledi.

Münferit LPG dağıtıcıları arasında da geçen sene olduğu gibi yine Aygaz ilk sırada geldi. Tüm markalar arasında %3’lük bir payı bulunan Aygaz en çok tercih edilen münferit otogaz markası oldu. Aygaz’ın ardından ise yine Milangaz en çok tercih münferit otogaz dağıtıcıları arasında ikinci sırayı aldı.

Kamyoncu Lokantalarına Yüzde 20 Daha Fazla Yol Tarifi Alındı

2020 yılında Kamyoncu Lokantalarına1 milyondan fazla yol tarifi alındı ve 2019’a göre %20 artış oldu. Dinlenme tesislerine alınan yol tariflerinde ise %30 düşüş yaşandı. Dinlenme tesisleri, toplu taşıma durak noktaları olması ve daha kalabalık olmaları sebebiyle Corona döneminde sürücülerimiz tarafından daha az tercih edildi. Uygulamada Ankara-İstanbul ve Ankara-İzmir- Bodrum en çok kullanılan güzergah oldu ve bu güzergahlarda bulunan kamyoncu lokantaları en çok uğranan mola yerleri haline geldi.

Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
2
Share