Biyodizel Sektörü Hedef Büyüttü

Biyodizel Sektörü Hedef Büyüttü

Biyodizel sektörü 2021 yılı için hedef büyüttü. Geçtiğimiz yıl 120 milyon litre biyodizel üretimi gerçekleştirdiklerini anımsatan Biyodizel Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Borovalı, “2021 yılı için 140 milyon litrelik bir üretim hedefimiz var. Bu miktarın tamamının yurtiçinde kullanılmasını arzu ediyoruz” dedi.

Biyodizel Sanayi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Borovalı, biyodizel sektörünün 2021 yılı hedeflerine ilişkin TRT Haber’e açıklamalarda bulundu.

Biyodizelin; bitkisel ve hayvansal yağlardan üretilen ve motorine harmanlanarak kullanılan bir yakıt türü olduğunu ifade eden Borovalı, “Molekülünde bir oksijen atomu olduğu için yanması çok verimli oluyor. Enerji miktarı açısından da motorine eşdeğer bir yakıt bu” dedi.

140 milyon litre üretim hedefi

Biyodizelin, kullanılmış yemeklik yağlardan ve tarım ürünlerinden elde edilmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Borovalı, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl 40 milyon litre toplanan kullanılmış yemeklik yağın yanına 80 bin tonluk tarımsal üretimi de ilave ettik. 100 milyon litre biyodizel yurtiçinde tüketildi, yaklaşık 20 milyon litre de ihracat yapıldı. 2021 yılı için hedeflerimiz biraz daha büyük. 140 milyon litrelik bir üretim hedefimiz var. Bu miktarın tamamının yurtiçinde kullanılmasını arzu ediyoruz.”

Ev hanımlarına çağrı

Biyodizel sanayisinin en önemli paydaşlarının akaryakıt dağıtım şirketleri olduğunu belirten Borovalı, “Ürettiğimiz ürün akaryakıt dağıtım şirketleri tarafından motorine harmanlanarak satışa arz ediliyor. Biz istiyoruz ki, özellikle ev hanımları evlerinde biriktirmiş oldukları kullanılmış yemeklik yağları akaryakıt istasyonlarına götürerek bizlere ulaştırsınlar ve geri dönüşüm ekonomisine kazandırsınlar” diye konuştu.

Videoyu izlemek için tıklayın:

Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
2
Share