ÇİN, DİJİTAL PARAYI AKARYAKIT İSTASYONLARINDA KULLANIMA SUNDU

Yerel haber kuruluşu Economic Information Daily’nin bildirdiğine göre, Çin’in teknoloji merkezi Shenzen’deki 11 akaryakıt istasyonu, vatandaşların devam eden bir pilot uygulama kapsamında 1,5 milyon doların üzerinde para birimini almasının ardından günler sonra; Çin’in Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olan dijital Yuan’ı kabul ediyor.

Testler, deneme aşamasını 13 Ekim’de başlatan devlet kurumu Guangdong Petroleum tarafından gerçekleştiriliyor. Vatandaşlar, ödeme yapmak için, Apple Pay gibi ticari ödeme uygulamalarına benzer bir şekilde, akaryakıt istasyonlarında bulunan bir QR kodunu tarıyorlar.

Decrypt’te yer alan habere göre geri bildirimler şimdiye kadar olumlu oldu. Vatandaşlar, işlem deneyiminin sorunsuz olduğunu ve sürecin sadece “birkaç saniye sürdüğünü” belirtti. Ödeme fonksiyonu, yakıt ikmalinden benzin istasyonu kiosklarından herhangi bir perakende ürünün satın alımına kadar, tüm hizmetler için kullanılabiliyor.

ÖDEME ÇEVRİMDIŞI OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİYOR

Hizmeti tüm kullanıcılar için daha erişilebilir kılmak için, dijital yuan uygulaması “ikili çevrimdışı (dual offline)” teknolojisini kullanıyor. Yani cep telefonunun elektriği olduğu sürece (telefon sinyaline ihtiyaç duymadan) kullanıcılar herhangi bir ödemeyi tamamlayabilir.  Bu, WeChat gibi nakitsiz ödeme uygulamaları tarafından kullanılan ve işlem ücretlerini ödemek; hatta tahsil etmek için internet bağlantısı gerektiren mevcut sistemden farklıdır.

Guangdong Petroleum, dijital yuan ödeme uygulamasının bu ay içinde Shenzhen’deki 110’dan fazla benzin istasyonuna genişletileceğini açıkladı.

Bu gelişme, resmi olarak Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) olarak adlandırılan dijital Yuan projesi için bir başka kilometre taşıdır. Blok zinciri ve yapay zeka gibi daha yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve devreye alınmasını belirgin şekilde öne çıkaran; ülkenin iddialı Beş Yıllık Planının da bir parçasıdır.

Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
2
Share