enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı

Elektrik tesislerinin kesin kabulünde değişiklik yapıldı

Elektrik tesislerinin kesin kabulünde değişikliğe gidildi. Kesin kabulün yapılabilmesi için tesisin en az bir yıl işletme koşullarında çalışmış olması zorunluluğu kaldırıldı.

Öte yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının “Elektrik Tesisleri Kabul Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, elektrik üretim, iletim veya dağıtım tesislerinin kesin kabulü, geçici kabulün yapıldığı tarihten en az 1 yıl sonra ve garanti süreleri göz önüne alınarak yapılacak.

Ayrı transformatör ve dönüştürme merkezlerinin ve bunlara ait şebekelerin kesin kabulü için, bu süre en az 6 ay olarak uygulanabilecek.

Kesin kabul süresi hiçbir koşulda geçici kabulün yapıldığı tarihten itibaren üç yılı aşamayacak. Kesin kabulün yapılmış olması garanti şartlarını ve sürelerini değiştiremeyecek.

Bu düzenlemeyle, “Kesin kabulün yapılabilmesi için tesisin en az bir yıl (ikinci durumda altı ay) işletme koşullarında çalışmış olması gereklidir” hükmü Yönetmelikten çıkarılmış oldu.

AB’NİN ENERJİ FİYATLARINDAKİ ARTIŞA KARŞI KORUMA PLANI HAZIR başlıklı haber için tıklayın…

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share