akaryakıt kar marjı

Elektronik Satışlardaki İndirimler Bayiler İçin Sıfırlandı

Taşıt tanıma sistemlerinde dağıtım şirketlerinin verdiği indirime bayilerin katılma zorunluluğu kaldırıldı. EPDK’nın konuyla ilgili kararının yarınki Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor.

Yapılan düzenlemeyle akaryakıt dağıtım şirketlerinin Taşıt Tanıma Sistemi’nden merkezi olarak uyguladıkları indirimlere bayiler bundan sonraki süreçte katılmayacaklar.  Dağıtım şirketleri müşterileriyle yapacağı anlaşmalarda kendi kar oranları üzerinden pazarlık yapacaklar.

PÜİS Genel Başkanı Okumuş: “Uzun zamandır mücadele verdiğimiz bir kon”

Konuya ilişkin açıklama yapan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, PÜİS’in bayilerin mağduriyetine neden olan elektronik sistemlerle yapılan satışlardaki indirimlerin bayilerden alınmaması için uzun zamandır mücadele verdiğini söyledi. Okumuş, şunları söyledi:

“Bu kararın alınmasına vesile olan ve emeği geçen Bakanlarımıza, milletvekillerimize, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanına, Kurul Üyelerine, EPDK’nın tüm yetkililerine ve sektör temsilcilerine teşekkür ediyor, sektör için yapılan bu düzenlemenin akaryakıt bayilerine ve sektörün tüm paydaşlarına hayırlı olmasını diliyoruz. Emeği geçenlere tekraren teşekkür ederiz.”

TABGİS Başkanı Zülfikar: “Bayilere nefes aldıracak bir düzenleme”

TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar yaptığı açıklamada, elektronik sistem üzerinden yapılan satışların uzun zamandır düzenlenmesi için girişimlerde bulunduklarını, sistemin hem şeffaflık sorunu olduğunu hem de bayiler üzerinde katlanılamaz bir yük oluşturduğunu belirterek, “Başta EPDK Başkanımız Mustafa Yılmaz olmak üzere Başkan Yardımcıları, Kurul Üyeleri, Tarifeler Dairesi ve Petrol Piyasası Dairesi Başkanlarımıza, bu süreçte tüm görüşmelerimizde konuyu detaylarıyla inceleyip uzun zamandır beklediğimiz bu sonuca ulaşmamızda emeği geçen EPDK’nın tüm değerli bürokratlarına teşekkür ediyoruz. Ayrıca Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper’e de bu talebimize verdiği destekten dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Zülfikar, yapılan düzenleme ile bayilerin içinde bulundukları sorunun sona ermeyeceğini ancak önemli ölçüde nefes aldıracak bir iyileştirme sağlayacağını sözlerine ekledi.  

Nakliye Maliyetleri Dağıtım Payından Ayrılmalı

Zülfikar, EPDK’dan nakliye maliyetlerini de dağıtım payından ayıracak bir düzenlemenin en kısa sürede yapılmasını beklediklerini, bayilerin maliyetlerinin her geçen gün arttığını söyledi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Total
0
Share