Enerji Bürokratlarının Özel Sektöre Transferi Tartışma Başlattı

Enerji Bürokratlarının Özel Sektöre Transferi Tartışma Başlattı

Özellikle son dönemde EPDK’da kritik konumlardaki birçok isim birbiri ardına istifa ederek özel sektöre transfer oluyor. Son olarak 2009 yılından bu yana EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı görevini yürüten Gülefşan Demirbaş, istifa ederek Shell şirketiyle el sıkıştı. Shell Türkiye Kamu İlişkileri Direktörü olarak çalışmaya başlayan Demirbaş, ‘kanuna uygunluk’ ve ‘etik’ tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

enerjitime.com / ANKARA

2009 yılından bu yana EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı görevini yürüten Gülefşan Demirbaş, dün sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşarak “EPDK’dan yeni bir kariyer hayatı için 30 Eylül itibariyle ayrıldığını” duyurdu. Yıllarca enerji piyasasının düzenleyici kurumu olan EPDK’da üst düzey bürokrat olarak görev yapan Demirbaş, enerji sektöründeki önemli oyunculardan bir olan Shell Türkiye’de Kamu İlişkileri Direktörü olarak çalışmaya başladı.

KANUNDA ÜÇ YIL SINIRI VAR

Ancak 2531 sayılı Kamu Görevinden Ayrılanların Yapamayacakları İşler Hakkında Kanununda, “Görevlerinden hangi sebeple olursa olsun ayrılanlar, ayrıldıkları tarihten önceki iki yıl içinde hizmetinde bulundukları daire, idare, kurum ve kuruluşlara karşı ayrıldıkları tarihten başlayarak üç yıl süreyle, o daire, idare, kurum ve kuruluştaki görev ve faaliyet alanlarıyla ilgili konularda doğrudan doğruya veya dolaylı olarak görev ve iş alamazlar” hükmü bulunuyor.

“KANUNA UYGUNLUK” VE “ETİK” AÇIDAN TARTIŞMALI

Kanundaki bu açık hüküm, enerji bürokratlarının yasada öngörülen süreleri beklemeden özel sektördeki enerji şirketlerinde hemen işe başlamasını ‘kanuna uygunluk’ açısından tartışmalı hale getiriyor. Öte yandan enerji piyasasında kural koyan ve sektörü denetleyen bir kurumda çalışan insanların istifa eder etmez kural koyup, denetledikleri şirketlerde işe başlaması bazı etik problemleri de ortaya çıkarıyor.

KONU MECLİS GÜNDEMİNE DE GETİRİLDİ

Geçtiğimiz Temmuz ayında konuya ilişkin tartışmalar gündeme gelmişti. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, son zamanlarda EPDK görev yapan bazı bürokratların görevlerinden istifa edip ayrıldıktan hemen sonra enerji sektöründe bulunan bazı firma ve kuruluşlarda göreve başladıkları yönündeki iddiaları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sormuştu. Bekaroğlu’nun gündeme getirdiği bazı isimler şöyleydi:

“Bu bürokratlardan birincisi, 15 yıl süre ile EPDK’da görev yapan ve son görevi EPDK Tarifeler Daire Başkanı Nedim Korkut Ata. Adı geçen şahıs Mart ayında istifa ettikten hemen sonra Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’de Regülasyon Başkanı olarak göreve başladı. İkincisi, EPDK Elektrik Piyasası Dairesi Başkanlığında Tarifeler Grup Başkanlığı görevinden şubat ayında istifa eden Ali Rıza Dinç. Adı geçen istifasının hemen ardından Aksa Elektrik Satış A.Ş. firmasında Tarife ve Regülasyon Direktörü olarak göreve başladı. Üçüncüsü, EPDK Tarifeler Dairesi Başkanlığında Grup Başkanı olarak görev yapan Serkan Şen. Adı geçen, EPDK’dan Şubat ayında istifa edip Şubat sonunda Aydem Enerji’de (eski adı Bereket Enerji) Regülasyon Direktörü olarak göreve başladı. Dördüncüsü, EPDK’da uzman olarak çalışan Sadık Çakı. Şubat ayında EPDK’dan istifa eden adı geçen kişi GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. firmasında Operasyon Mükemmellik Müdürü olarak göreve başladı.”

GÜLFEŞAN DEMİRBAŞ, SHELL TÜRKİYE KAMU İLİŞKİLERİ DİREKTÖRÜ OLDU başlıklı haber için tıklayın…

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share