ENERJİ KİMLİK BELGESİ UZMANLARININ EĞİTİM KURALLARI BELİRLENDİ

Enerji kimlik belgesi (EKB) uzmanı ve eğiticilerinin; elektrik mühendisi, elektrik-elektronik mühendisi, inşaat mühendisi, makina mühendisi veya mimar olmaları şartı getirildi. Eğitici kuruluş yetkisi için başvuracak kuruluşların bünyesinde en az 2 adet EKB uzmanı eğiticisi bulunması gerekecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan “Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlarının Eğitim ve Denetimlerine Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile; Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında, enerji kimlik belgesi düzenleyen uzmanlara ve eğiticilere verilecek olan eğitimler ile bunların denetimine dair kurallar belirlendi.

Düzenlemeyle; Enerji kimlik belgesi (EKB) uzmanı ve eğiticilerinin; elektrik mühendisi, elektrik-elektronik mühendisi, inşaat mühendisi, makina mühendisi veya mimar olmaları şartı getirildi.

EĞİTİCİ EĞİTİMLERİ BAKANLIKÇA VERİLECEK

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan EKB uzmanları görevli olduğu kamu kurum ve kuruluşu nezdinde EKB hazırlayabilecek. Bakanlık veya valilik tarafından görevlendirilmeleri halinde diğer kurum ve kuruluşlara ait EKB hazırlama ile ilgili işleri de yürütebilecekler. EKB uzmanı eğitici eğitimleri Bakanlık tarafından verilecek.

EKB uzmanı eğitici adayları; Bakanlıkça belirlenen teorik ve uygulamalı eğitimi aldıktan sonra yazılı sınavda başarılı olmaları halinde EKB uzmanı eğiticisi olmaya hak kazanacaklar. EKB uzmanı eğiticisi olmaya hak kazanan mühendis ve mimarlar aynı zamanda EKB uzmanı olarak da çalışabilecekler.

EKB uzmanı adayları; eğitici kuruluş tarafından teorik ve uygulamalı eğitimi aldıktan sonra yazılı sınavda başarılı olmaları halinde EKB uzmanı olmaya hak kazanacaklar. EKB uzmanı ve EKB uzmanı eğiticisi olma yeterliliğini kaybedenlerin bu konudaki yetkileri iptal edilecek.

EĞİTİCİ KURULUŞLAR EN AZ İKİ EKB UZMANI EĞİTİCİSİ BULUNDURACAK

Eğitici kuruluş yetkisi almak üzere, üniversitelerin elektrik mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, inşaat mühendisliği, makina mühendisliği ve mimarlık bölümleri, Elektrik Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası ve 5627 sayılı Kanun kapsamında bina sektöründe yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketleri başvuruda bulunabilecek.

Eğitici kuruluş yetkisi için başvuracak kuruluşların bünyesinde en az 2 adet EKB uzmanı eğiticisi bulunması gerekecek.

Eğitici kuruluşlar; eğiticilerde, eğitim yerlerinde ve kuruluş bilgilerindeki değişiklikleri en geç 1 ay içerisinde Bakanlığa bildirecekler. Her eğitim öncesinde; eğitici bilgileri, eğitim yeri, tarihi ile ilgili bilgileri eğitimden en az beş iş günü öncesinde Bakanlığa ve eğitimin düzenleneceği ildeki il müdürlüğüne bildirilecek.

EKB uzmanı tarafından talep edilmesi halinde; talep eden kişinin EKB uzmanı eğitimini tamamladığına dair yazılı belge düzenlenecek. Eğitici kuruluşlar eğitim faaliyetlerini yetki aldıkları iller ile hiçbir yetkilendirilmiş kuruluş bulunmayan illerde gerçekleştirebilecek.

EKB uzmanı eğiticileri, EKB uzmanları ve eğitici kuruluşların yetki geçerlilik süresi 10 yıl olacak. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share