EPDK, 17 AKARYAKIT DAĞITIM ŞİRKETİNİN LİSANSINI İPTAL EDECEK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 2019 yılında 60 bin ton beyaz ürün satışı yükümlülüğünü yerine getirmeyen akaryakıt dağıtım şirketlerine yönelik başlattığı soruşturmaya tamamladı.

Enerjitime.com’un sektör kaynaklarından edindiği bilgiye göre; EPDK, 2019 yılında 60 bin ton beyaz ürün satışı yükümlülüğünü yerine getirmeyen 17 dağıtım şirketinin lisansının iptal edilmesine karar verdi.

Kararın 31 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe gireceği belirtiliyor. Söz konusu kararla birlikte Türkiye akaryakıt piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı sayısı 66’dan 47’ye düşecek.

SEKTÖRDEN EPDK’YA TAM DESTEK

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan sektör temsilcileri, piyasada kurallara uymadan faaliyet gösteren oyuncuların EPDK tarafından elenmesinin çok olumlu bir adım olduğunu belirterek, “Kötü niyetli ve yükümlülüklerini hiçbir şekilde yerine getirmeyen oyuncuların piyasayı bozmasını kesinlikle istemiyoruz. Geçen sene bu dönemde dağıtım şirketi sayısı 110 civarındaydı. Türkiye’deki toplam akaryakıt satışının yüzde 99’unu piyasadaki ilk 20 şirket gerçekleştiriyor. Peki, geriye kalan onlarca şirket ne yapıyor? Bunların birçoğunun normal piyasa faaliyeti göstermediği çok açık. Dolayısıyla biz EPDK’nın bu yönde atacağı tüm adımları sonuna kadar destekliyoruz” yorumunda bulundular.

Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
11
Share