gaza zam

Gaza Yüzde 35 Zam Kapıda

Havaların soğumasıyla artan tüketim ve uluslararası piyasalarda rekor kıran fiyatlar 1 Ekim’de BOTAŞ’ın belirleyeceği gaz tarifesini daha da kritik hale getirdi. Uzmanlar, gazdaki maliyet artışının faturalarda yüzde 30-35’lik bir artışa neden olabileceğine dikkat çekiyor.

enerjitime.com / ANKARA

Son günlerde tüketim artışı, Avrupa’da yeraltı depolama tesislerindeki doluluk oranlarının azalması ve arz kısıntısı endişeleriyle gaz fiyatları rekor seviyelere ulaştı.

Son haftalarda uluslararası piyasalarda rekor üstüne rekor kıran gaz fiyatları da kış hazırlığındaki vatandaşlarda endişe yaratıyor.

Piyasa uzmanlarına göre, uluslararası piyasalardaki gaz fiyatındaki rekor artış Türkiye’nin ithalat maliyetlerini de önemli ölçüde artırdı. İthalat maliyetindeki bu artış ise gazda zammı kaçınılmaz hale getiriyor. BOTAŞ’ın 1 Ekim’de gaz fiyatlarında yüzde 30-35’lik bir artışa gitmesi bekleniyor.

“1 Ekim’de fiyatlarda artış olacak”

Enerji uzmanı Ali Arif Aktürk, gaza zam ihtimali ve uluslararası piyasalarda rekor kıran gaz fiyatlarını enerjitime.com’a değerlendirdi. BOTAŞ’ın uzun vadeli gaz alım kontratları bulunduğu ve her üç ayda bir sözleşmedeki formülün yeniden hesaplandığını belirten Aktürk, “Geçmiş 6 aylık ortalamalarla çıkan sonuç o kontratın önümüzdeki üç ayın fiyatı oluyor. 1 Ekim’de fiyatlarda bir artış olacak” dedi.

“Fiyatlarda Merkez Bankasının enflasyon hedefi belirleyici olacak”

Geçtiğimiz yıllarda kış dönemlerinde özellikle konutlardan kaynaklanan talep artışının spot LNG piyasasından karışlandığına dikkat çeken Aktürk, “Şimdi uluslararası piyasalarda da fiyatlar çok arttı. Bu nedenle gazın ithalat maliyetinde de mutlaka artış olacak. Bu maliyet gaz fiyatlarına nasıl yansıtılır emin değilim. Halihazırda çapraz sübvansiyon yapılıyor. Kabaca bir hesapla gazda ilave yüzde 30-35’lik maliyet artışı yapılması gerekir. Bunun hangi abone grubuna nasıl dağıtılacağına Merkez Bankası Başkanı ve ekonomi yönetimi karar verecek. Çünkü Merkez Bankasının da tutturması gereken bir enflasyon hedefi de var. Makul olanı yüzde 5-6’lık kısmının konutlara geri kalan kısmının ise çapraz sübvansiyonun devam edeceği biçimde diğer gruplara yayılması olurdu” şeklinde konuştu.

“Birileri manipülasyon ve spekülasyon yapıyor”

Avrupa’da oluşan gaz fiyatlarının ise rasyonel olmadığının altını çizen Aktürk, oluşan fiyatların arz-talep dengesiyle açıklanmasının mümkün olmadığını söyledi. Long pozisyonlarda geçen yılla bu yıl arasında net bir fark olmadığını dile getiren Aktürk, şöyle devam etti: “Dolayısıyla vadeli işlem piyasa oyuncuları çok büyük bir artış beklemiyor. Birileri manipülasyon ve spekülasyon yapıyor diye düşünüyorum. Her an bu fiyatlardan ciddi biri geri dönüş olabileceğini düşünüyorum. Avrupa başta olmak üzere uluslararası piyasalarda gaz fiyatlarında çok hızlı bir düşüş olabilir.”

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE GAZ RESTİ başlıklı haber için tıklayın…

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share