akaryakıt sektörüne yeni oyuncu

İstasyonların Değeri Nasıl Hesaplanıyor? Akaryakıt İstasyonları Kaça Satılıyor?

İstasyonların değeri nasıl hesaplanıyor? Akaryakıt istasyonları kaç paraya satılıyor? Büyükşehirlerdeki istasyonlarla, kırsal kesimdeki istasyonların değerleri arasında ne kadar fark var?… “Türkiye Akaryakıt İstasyonu Fiyat Araştırması 2020” işte tüm bu sorulara cevap veriyor.  Araştırmaya göre, Türkiye’deki istasyonların ortalama değeri 8,8 milyon lira.

İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. “Türkiye Akaryakıt İstasyonu Fiyat Araştırması 2020” sonuçlarını paylaştı. Araştırmada, “Ortalama istasyonların değeri ne kadar?”, “Akaryakıt istasyonunun fiyatı neye göre belirlenir?”, “Büyükşehirlerle kırsal bölgelerdeki akaryakıt istasyonlarının değeri neye göre belirleniyor?” gibi soruların yanıtlarına yer veriliyor.

İstasyonların Ortalama Değeri 8,8 Milyon Lira

1166 satılık akaryakıt istasyonunun verileriyle gerçekleştirilen “Türkiye Akaryakıt İstasyonu Fiyat Araştırması 2020” çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Araştırmaya göre; akaryakıt istasyonları büyükşehirlerde 28 milyon lira, kırsal kesimde 5,7 milyon liraya satılıyor. Türkiye genelinde akaryakıt istasyonlarının ortalama satış fiyatı ise 8,8 milyon lira.

Büyükşehirlerdeki İstasyonların fiyatı, Kırsaldakilerin fiyatı Azaldı

Akaryakıt istasyonlarının satış fiyatlarında 2019 yılında bir önceki yıla göre, büyükşehirlerde yüzde 27 artış, kırsalda ise yüzde 2 azalış oldu. Türkiye genelinde akaryakıt istasyonlarının ortalama satış fiyatı ise 2019 yılında yüzde 20 arttı.

İstanbul’daki İstasyonların Ortalama Değeri 40 Milyon Lira

Türkiye’nin en büyük üç ilindeki akaryakıt istasyonlarının fiyatlarının da ele alındığı araştırmaya göre, akaryakıt istasyonları İstanbul’da ortalama 40 milyon lira, Ankara’da 24 milyon lira ve İzmir’de 12,3 milyon liraya satışa sunuluyor. Akaryakıt istasyonlarının satış fiyatlarında 2019 yılında bir önceki yıla göre, İstanbul’da yüzde 14, Ankara’da yüzde 12 ve İzmir’de yüzde 44 artış görüldü.

Günlük Satışı 10 Bin Litrenin Altındaki İstasyon fiyatları 4,5 Milyon Lira

Akaryakıt istasyonlarının değerini artıran en önemli performans göstergesi istasyonun günlük akaryakıt satış miktarı oldu. Buna göre, günlük satışı 10 bin litrenin altında satış yapan istasyonların değeri ortalama 4,5 milyon lira olarak belirlendi. Günlük 10 bin – 20 bin litre satış yapan istasyonların değeri ortalama 15 milyon lirayı bulurken, günlük 20 bin litreden fazla satış yapan istasyonların değeri 39,5 milyon liraya kadar yükseldi.

İstasyonlar Günlük Ortalama 10 Bin Litre Satıyor

Günlük satış performanslarına göre değerlendirildiğinde, büyükşehirlerdeki istasyonlarda ortalama günlük 18 bin litre ve kırsaldaki istasyonlarda günlük ortalama 7 bin litre satış gerçekleştirildi. Türkiye genelinde istasyonlarda yapılan ortalama satış miktarı ise 10 bin litre oldu. Akaryakıt istasyonlarının günlük satış miktarları 2019 yılında bir önceki yıla göre, büyükşehirlerde yüzde 20 artarken, kırsalda günlük satış miktarlarında bir değişiklik olmadı.

Ankara’daki İstasyonlar İstanbul’daki İstasyonlardan Fazla Akaryakıt Satıyor

2019 yılında İstanbul’daki bir istasyon günlük ortalama 19 bin 500 litre akaryakıt satarken, Ankara’daki istasyonlar günlük ortalama 20 bin litre, İzmir’deki istasyonlar ise günlük ortalama 10 bin litre akaryakıt satışı gerçekleştirdi.

Akaryakıt İstasyonlarının Değeri Nasıl Hesaplanıyor?

Akaryakıt istasyonlarının değerlemesine ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. Yönetici Ortağı Celal Erdoğdu, “Litre başı çarpan ile akaryakıt istasyonunun değeri elde edilir. Bu değer, değerleme uzmanına fikir vermesi açısından kullanılabilecek bir tür sağlama verisidir. Örnek vermek gerekirse; litre başına çarpanının 1.200 TL /lt olduğunu varsayarsak, litre başı çarpanın elde edildiği bölgede bir akaryakıt istasyonunun günde toplam 10 bin litre akaryakıt sattığını bildiğimiz takdirde 10.000 lt /gün X 1.200 TL /lt = 12.000.000 TL’lik bir istasyondan bahsedebiliriz” dedi.

SATILIK AKARYAKIT İSTASYONLARI ONLİNE PAZARA DÜŞTÜ başlıklı haber için tıklayın

Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
8
Share