Kıbrıs Enerji Bakanı istifa etti

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, dün gece yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Başbakan İrsen Küçük’e istifasını sunduğunu açıkladı. 

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Gazimağusa İlçe Başkanlığı’na aday olduğunu, ilçe başkanlığına adaylığının bakan olmasından dolayı reddedilebileceği izlenimi edindiğini belirten KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, kararının arkasında durmak adına bakanlık görevinden istifa ettiğini söyledi.

Başbakan Küçük’ün, istifayı kabul edip etmediğine dair henüz açıklama yapılmadı. Bakanlar Kurulu, dün gece, 2013-2015 dönemini kapsayan “Ekonomik Paket” özel gündemiyle toplantı yapmıştı.

Kabinenin en genç bakanı olan Atun, Mayıs 2009′da kurulan 8. Derviş Eroğlu hükümetinde bu göreve getirilmişti. Atun, daha sonra kurulan İrsen Küçük hükümetlerinde de Ekonomi ve Enerji Bakanlığı koltuğunu korumuştu. İktidar partisi UBP’nin 21 Ekim’de yapılacak kurultayı öncesinde ilçe kongreleri toplanıyor.

21 Ekim’deki kurultayda, Genel Başkanlık için Başbakan ve Genel Başkan İrsen Küçük ve Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif aday. Başbakan Küçük, 7 Eylül Cuma günü, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ile Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i görevden almış, Eğitim Bakanlığı görevine 10 Eylül Pazartesi günü UBP Güzelyurt Milletvekili Mutlu Atasayan’ı atamıştı. Henüz atama yapılmayan Sağlık Bakanlığı görevine ise İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu vekalet ediyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share