PETDER

PETDER: “Günler öncesinden akaryakıta zam geleceğinin tahmin edilmesi mümkün değil”

Petrol Sanayi Derneği (PETDER), son günlerde akaryakıtta fiyat artışı iddialarına yönelik basına yansıyan haberlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. PETDER, fiyat artışının birkaç gün önceden tahmin edilmesinin mümkün olmadığına dikkat çekerek, çeşitli mecralarda yer alan akaryakıta zam geleceğine dair haberlere itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı.

PETDER’den yapılan açıklama şöyle:

“Son günlerde özellikle döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ve farklı sektörlerde tüketiciye yansıtılan fiyat artışları, basın ve kamuoyu nezdinde akaryakıt fiyatlarına zam geleceği yönünde yorumlara ve yayınlara neden olmuştur.

Ülkemizde akaryakıt fiyatlarının üç temel bileşeni vardır:

  • Ürün fiyatı,
  • Vergiler (ÖTV ve KDV),
  • Rafineri, dağıtıcılar ve istasyonların brüt marjlarını içeren üç ayrı tüzel kişiliğin paylaştığı piyasa marjı.

Akaryakıt ürünleri arz ve talep dengeleri içinde uluslararası piyasalarda işlem görmekte ve fiyatlanmaktadır. Ham petrol fiyatlarındaki hareketler uluslararası piyasalardaki ürün fiyatlarını etkilemekle birlikte, değişik uluslararası piyasalarda da birebir olmamaktadır. Ham petrol rafinasyon işlemi sonrasında akaryakıt ürünleri dağıtım kanalları ve akaryakıt istasyonları yoluyla tüketiciye sunulmaktadır.

Fiyat bileşenleri ve ham petrolün işlenerek pompadan tüketiciye ulaştırıldığı süreç ve süreler göz önünde bulundurulduğunda, bu etkenlerden kaynaklanan bir fiyat artışının birkaç gün önceden tahmin edilmesi ve herhangi bir kanaldan tüketicinin doğru bir şekilde bilgilendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle, günler öncesinden çeşitli mecralarda yer alan akaryakıta zam geleceğine dair haberlere itibar edilmemesi ve bu tarz yayınların kimseye fayda sağlamayacağı hususlarını kamuoyuna arz ederiz.

Buna ilave olarak, ülkemizde akaryakıt dağıtım ve satış faaliyetleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yakın takip ve denetimi altındadır. Bayi otomasyon sistemi, ulusal marker, e-defter/e-fatura/e-kayıt gibi sektörümüzün de desteklediği ve ciddi yatırımlar yaptığı uygulamalar tüm piyasa faaliyetlerinin kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır. Ayrıca bilindiği üzere, pandemi koşullarında devletimiz eşel mobil sistemi ile olağanüstü fiyat hareketlerinin vatandaşlarımıza asgari düzeyde yansıtılmasını sağlamış ve çok önemli bir vergi gelirinden feragat etmiştir. Akaryakıt dağıtım sektörü de bu süreçte marjlarından fedakârlık etmiş ve destek sağlamıştır.

Son dönemde her ne kadar bu süreçte bazı medya organlarında yer alan görüş ve yorumlar bir ikmal krizi yaşanabileceğine dair algıya sebep olmakla birlikte, tüm bu şartlar altında, rekabetçi, şeffaf, kayıt ve denetim altındaki bir piyasada faaliyet gösteren, PETDER Üyesi güvenilir ve köklü akaryakıt dağıtım şirketleri tüketici faydasını daima ön planda tutmakta, arz sıkıntısı yaşanmaması adına da tedarik ağlarını en etkin şekilde çalıştırmayı kararlılıkla sürdürmektedir. Bu tarz spekülatif haberlerin yaratabileceği yoğunluğa rağmen PETDER Üyeleri olarak hiçbir bayimizin ve müşterimizin mağdur olmaması için tüm kanallarımızla çalışmayı sürdürmekteyiz. Bu kapsamda, PETDER Üyeleri olarak, kamuoyunun herhangi bir ikmal krizinin olmayacağı konusunda müsterih olmasını arz ederiz.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share