PÜİS Ankara Bölge Başkanı Cantekin: “Bayiler Batıyor”

Akaryakıt bayilerinin yaşadıkları sorunlara ilişkin basın açıklaması yapan PÜİS Ankara Bölge Başkanı A. Cem Cantekin “Artan maliyetlerimiz ve yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle oluşan finansman ihtiyacı akaryakıt satışından elde ettiğimiz karın çok üzerinde. Akaryakıt bayilerinin tümü şu anda zarar ediyor. Acilen kar payımızın arttırılması gerekiyor” dedi.

Ülke genelinde faaliyet gösteren ve sayıları 13.000’in üzerinde olan akaryakıt bayilerinin başta kar payları olmak üzere yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla bir basın açıklaması yapan PÜİS Ankara Bölge Başkanı A. Cem Cantekin, “Binlerce kişiye aş ve iş sağlayan akaryakıt istasyonlarının ışıklarının sönmemesi, kapılarına kilit vurulmaması için karlarımızın acilen arttırılması gerekir” şeklinde konuştu.

Karımız Arttırmazsa Çok Yakın Zamanda 4 Bin Akaryakıt İstasyonu Kapanır

Akaryakıt bayilerinin son bir yıl içinde 3 kat artan akaryakıt fiyatları ve başta elektrik ve personel giderleri olmak üzere çok yüksek boyutlarda yükselen maliyetleri karşısında kar paylarının sabit kalması nedeniyle sattıkları her litre akaryakıttan zarar ettiklerini söyleyen PÜİS Ankara Bölge Başkanı Cantekin, “Akaryakıt bayilerinin kar payı sabit bir rakamdan oluşuyor. O nedenle akaryakıt fiyatlarına yapılan her zam bayi karlarının oransal olarak azalmasına neden oluyor. Karları oransal olarak azalan bayiler, akaryakıt fiyatlarının artması nedeniyle de mağduriyet yaşıyorlar. Son bir yıllık süreçte 3 kat artan akaryakıt fiyatlarından dolayı bayilerin sermaye ihtiyaçları da 3 kat arttı.

Şu anda günde 10 bin litre satan bir istasyon aylık ortalama 61 bin lira zarar ediyor. Sattığımız yakıtı tekrar satın alıp yerine koyamıyoruz. Finansman yükümüz çok ağır. Bankalara verecek bir teminatımız kalmadı. Kar paylarımız arttırılmazsa çok yakın zamanda en az 4 bin istasyon kapanmak zorunda kalacak” dedi.

Kredi Kartı Komisyonu Yükü Bayinin Sırtından Alınmalı

Kredi kartıyla yapılan satışlarda, bankalara ödenen kredi kartı komisyonlarının da akaryakıt bayilerine ek mali bir yük getirdiğinin altını çizen Cem Cantekin, “Her geçen nakit satışlarımız azalıyor, kredi kartı ile satışlarımız yükseliyor. Bankalara ödediğimiz kredi kartı komisyonu zaten eriyen karımızın daha da düşmesine neden oluyor. Akaryakıt sektörüne mutlaka özel bir düzenleme yapılarak bu yük bayinin sırtından alınmalı” dedi.

Elektronik Sistemlerle Yapılan Satışlardaki İndirimler Bayinin Karının 4’te 1’ini Aşmamalı

Elektronik sistemlerle yapılan satışların da bayilerin sırtında büyük bir yük olduğunu belirten PÜİS Ankara Bölge Başkanı A. Cem Cantekin, bu sistemlerle yapılan satışlardaki indirimlerin yüzde değil kuruş üzerinden yapılması ve indirim miktarının bayilerin kar payının 4’te 1’ini geçmemesi gerektiğini söyledi.  

Püis 55. Kuruluş Yıldönümünde Sektörün Ve Sendikanın Geleceği Ve İşinin Yarını İçin Toplanıyor

PÜİS Ankara Bölge Başkanı A. Cem Cantekin, PÜİS’in 55. Kuruluş Yıldönümünde, Sektörün ve Sendikanın geleceğini ve işinin yarınını görüşmek üzere PÜİS Bölge Başkanları, İl Başkanları, İlçe Başkanları, Yüksek İstişare ve Gençlik Konseyi ile bayilerin katılımıyla 26 Şubat 2022 Cumartesi günü saat 13.30’da Ankara’da Marriott Oteli’nde 55. Yıl Toplantısını gerçekleştireceğini sözlerine ekledi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Total
0
Share