PÜİS Genel Başkanı Okumuş, GİB Başkanı Bayraktar’a Bayilerin Sorunlarını Aktardı

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş,  Gelir İdaresi Başkanı (GİB) Bekir Bayraktar’ı bugün ziyaret ederek teminat uygulaması nedeniyle bayilerin yaşadıkları sorunları aktardı.

31 Mayıs 2022 tarihinde sona erecek olan teminat verme süresinin ertelenmesi talebinde bulunan Genel Başkan Okumuş, GİB Başkanı Bekir Bayraktar’a süresiz istenen teminat mektubunun lisans süresi ile sınırlı olması talebini iletti.

Kefalet sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetlerinin de teminat olarak kabul edilmesi talebini de GİB Başkanına ileten PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, 5’de 1 indirime ilişkin taleplerini de dile getirdi. Uyumlu mükellef olan birçok bayinin 5’te 1 indirim uygulamasından yararlanamadığını GİB Başkanı Bekir Bayrakdar’a aktaran Genel Başkan Okumuş, “Mevzuatta yapılan değişiklikle uyumlu mükelleflere getirilen 5’te bir indirim uygulamasından ne yazık ki yararlananların sayısı çok sınırlı kalmıştır. Çünkü devletine karşı tüm yükümlülüğünü harfiyen yerine getiren ancak beyanname süresini 1 gün dahi geçiren, borcunu yapılandıran ve buna benzer nedenlerden ötürü bayilerimiz 5’te 1 indirimden yararlanamamaktadırlar. Bu konuda bir düzenleme yapılması Başkanlığınızın uyumlu mükellefleri korumak adına öngördüğü bu düzenlemenin daha adil olarak uygulanmasını sağlayacaktır” dedi.

Teminat uygulamasının akaryakıt sektöründe haksız rekabete neden olan, sektörün adını kirleten, devletin vergisini kaçıran kaçakçılara karşı getirilen önlemlerden biri olduğunu söyleyen PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, son 5 yıldan kayıt dışı herhangi bir eylemi nedeniyle idari para cezası almayan bayilerin bu uygulamadan muaf tutulmasını istedi.

Olumlu geçen görüşmede yapıcı yaklaşımları nedeniyle Genel Başkan Okumuş, Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar’a teşekkürlerini iletti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Total
0
Share