rusya gaz resti

Rusya’dan Türkiye’ye Gaz Resti

Türkiye son yılların en kurak yıllarını yaşıyor. Kuraklık nedeniyle gerek içme suyu amaçlı gerekse de elektrik üretimine dönük barajlardaki su düzeyi belirgin biçimde düştü.

enerjitime.com / ANKARA

Türkiye’nin toplam elektrik üretiminde suyun payı yıllara göre değişmekle birlikte, çoğunlukla yüzde 25-30 aralığında, zaman zaman da yüzde 30’un üzerinde gerçekleşiyordu.

Kuraklığa bağlı olarak elektrikte sudan üretimin payı geriledi. Bu arada özellikle yaz aylarında klimalardan gelen yük nedeniyle elektrik tüketimi de olağanüstü derecede arttı.

Bir yandan kuraklık bir yandan tüketimin artışı elektrik üretiminde doğalgaz odaklı planlamayı zorunlu kıldı. Doğalgazın toplam elektrik üretimindeki payı yüzde 40’lar düzeyine kadar çıktı.

Türkiye, barajlardaki su seviyesini dikkate alarak ek gaz arayışına girdi. Daha önceki yıllarda olduğu gibi Rusya’dan ek gaz talebinde bulundu.

Rusya’nın ise dünyada gaz fiyatlarının yükselmesi nedeniyle sözleşmelere bağlı fiyat üzerinden ek akış talebine sıcak bakmadığı, bu talebi geri çevirdiği belirtiliyor.

Doğalgazda yüzde 10 düzeyinde artış bekleniyor

Şimdi gözler Ankara’da ve enerji yönetiminde olacak. Zira 1 Ekim’le birlikte hem Türkiye’nin doğalgaz yeni ithalat fiyatları hem de konut sanayi ve ticarethane tarifeleri belirlenecek. Sektör, 1 Ekim’de doğalgazda her abone grubunda fiyat artışına kesin gözüyle bakıyor. Doğalgazda yüzde 10’lar düzeyinde artış bekleniyor.

AZERİ GAZINDA “FAHİŞ” FİYAT: 440 DOLAR başlıklı haber için tıklayın…

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share