TABGİS

TABGİS, Yeni Nesil Yazarkasaya Geçiş için Süre Uzatımı Talebinde Bulundu

Akaryakıt istasyonlarında kullanılan yazarkasaların 30 Haziran 2022 tarihine kadar yeni nesil yazarkasalar ile değiştirilmesi gerekiyor. Ancak, yeni nesil yazarkasaların piyasaya arzına ilişkin henüz bir firmanın onay almış olması nedeniyle TABGİS süre uzatımı başvurusunda bulundu.

24 Mart 2021 tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan 527 no’lu Tebliğ ile akaryakıt istasyonlarında kullanılan yazarkasaların Yeni Nesil Akaryakıt Pompa Ödeme Kaydedici Cihazlar ile değiştirilmesine karar verilmişti.

Bu kapsamda Elektronik Kayıt Ünitesi (EKÜ’süz) bulunmayan cihazların 30 Haziran 2022 tarihine kadar yeni nesil yazarkasa ile değiştirilmesi gerekiyordu. Ancak, yeni nesil yazarkasaların piyasaya arzına ilişkin henüz bir firmanın onay almış olması nedeniyle TABGİS süre uzatımı başvurusunda bulundu.

“Yeni Nesil Yazarkasada Onay Alan Tek Firma Var”

Konuyla ilgili açıklama yapan TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, yeni nesil yazarkasa için onay süreci tamamlanan sadece bir firma olması ve rekabet açısından  satış yasağı bulunması nedeniyle akaryakıt bayilerinin yükümlülüklerini belirlenen zaman içinde yerine getirebilmelerinin mümkün olmadığını ve bu nedenle Gelir İdaresi Başkanlığı’na süre uzatımı için talepte bulunduklarını söyledi.

TABGİS Başkanı, yazarkasa temininde yaşanan sorun nedeniyle sadece mevcut istasyonların değil, yeni açılacak olan ve devralınan istasyonlarda da sorun yaşandığını belirterek, Tebliğe göre yılbaşından itibaren eski nesil yazarkasaların üretiminin yasaklanmış olmasının temin sıkıntısını daha da büyüttüğünü, sorunun çözümlenmesi için geçici olarak kullanılmak üzere hem EKÜ’lü eski nesil yazarkasa üretimine hem de bunların devir ve satış yasağının süresinin uzatılmasına yönelik de talepte bulunduklarını sözlerine ekledi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Total
0
Share