TABGİS EPDK kar marjı

TABGİS’ten EPDK’ya ‘kar marjı’ çıkarması

Akaryakıt bayilerini her geçen gün çıkmaza sokan kâr marjının acilen iyileştirilmesi konusunda görüşmek üzere TABGİS tarafından bugün EPDK’da bir dizi ziyaret daha gerçekleştirildi.

EPDK Başkan Yardımcısı Ahmet Özkaya, Petrol Piyasası Dairesi Başkanı Abdullah İnce, Tarifeler Dairesi Başkanı Mehmet Ali Kölmek ile TABGİS Yönetim Kurulu tarafından yapılan görüşmelerde, bayi marjlarının en geç bu hafta içinde iyileştirilmesi gerektiği, aksi halde artan akaryakıt fiyatlarının da olumsuz etkisiyle piyasada bayi ağında iflasların zincirleme bir etkiyle baş göstermesi tehlikesiyle karşı karşıya olunduğu belirtildi.

Bayilerin dayanacak güçlerinin kalmadığı ve artık anlık mücadeleler içinde olunduğu belirtilen görüşmede, toplam dağıtım payının bu hafta içinde en az 2 TL’ye yükseltilmesinin yanı sıra, genel giderler içinde özellikle elektronik sistemler üzerinden yapılan iskontolara bayilerin katılımının sonlandırılması ve konuyla ilgili EPDK tarafından yapıldığı açıklanan çalışmanın bir an önce yürürlüğe konulması talebinde bulunuldu.

Kredi kartıyla satışların maliyetini düşürmek için EPDK’dan destek talep edildi

Ayrıca kredi kartıyla yapılan satışların bayilere olan maliyetini düşürebilmek için TABGİS tarafından yapılan çalışmalara BDDK nezdinde gerekli girişimlerde bulunarak EPDK’nın da destek vermesi istendi. Yapılan çalışmalar kapsamında pompa fiyatlarında çift fiyat sistemine geçilmesi, sektöre özel komisyon oranlarının ve bloke gün sayısına ilişkin çalışmalar bulunuyor. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Total
0
Share