TEKNOLOJİ DEVLERİNİN ELEKTRİKLİ OTOMOBİL REKABETİ KIZIŞTI

İklim değişikliğinin olumsuz etkileri benzinli ve dizel araçlardan elektrikli otomobillere geçişi hızlandırdı. Küresel otomotiv markaları arasındaki elektrikli otomobil rekabeti gittikçe artarken Apple, Samsung, LG, Siemens gibi birçok teknoloji devi de piyasadan pay kapma yarışına girdi.

Apple, Samsung, LG, Siemens gibi teknoloji devlerinin elektrikli otomobil piyasasına ilgisi her geçen gün artıyor.

Küresel ısınma ve iklim felaketlerindeki artış, ulaşımda kullanılan fosil yakıtları tüm dünyanın hedef tahtasına oturttu.  İngiltere başta olmak üzere bazı ülkeler, 2035 yılından sonra fosil yakıtla çalışan araçların satışını yasaklama kararı aldı.

Bu arada otomotiv sektörü de emisyon değeri yüksek dizel ve benzinli araç üretimlerinden hızla uzaklaşırken, elektrikli otomobil yatırımları tam anlamıyla rekor kırıyor. Apple, Samsung, LG, Siemens gibi birçok teknoloji devi de elektrikli otomobil pazarından pay kapma yarışına girdi.

Apple 2024’te yollarda olmayı hedefliyor.

APPLE’DAN ELEKTRİKLİ OTOMOBİL HAMLESİ

Ünlü teknoloji devi Apple, otonom sürüş teknolojisi çalışmalarına hız verdi. Ayrıca şirket, 2024 yılında üzerinde çalıştığı batarya teknolojisiyle elektrikli otomobil üreteceğini açıkladı.

LG Electronics, ortak şirketin çoğunluk hissesine sahip olacak.

LG ELECTRONİCS İLE MAGNA INTERNATİONAL İŞBİRLİĞİ

LG Electronics ise, Kanadalı Magna International ile elektrikli araç parçaları üretmek için bir anlaşma imzalayacak. LG, çoğunluk hissesine sahip olurken, Magna da 453 milyon dolara şirketin yüzde 49 hissesini alacak. Kurulacak şirket ilk aşamada elektrikli sürüş sistemleri elektrikli motorlar ve akım dönüştürücüler üretecek.

e-yakıtın ilk müşterisi Porshe olacak

SIEMENS İLE PORSCHE SENTETİK E-YAKIT ÜRETECEK

Alman teknoloji devi Siemens de, yakıt teknolojine yatırım yapıyor. Sentetik e-yakıt üretmek için Porsche ile el sıkışan şirket, dünyanın ilk entegre, ticari ve endüstriyel ölçekli tesisini Şili’de kuracak. hayata geçirilecek “Haru Oni” projesi kapsamında, e-yakıt üretilecek. Proje kapsamında, rüzgar enerjisinden faydalanılacak ve iklime duyarlı yakıt üretilecek.

Huawei, sıfırdan bir elektrikli otomobil markası yaratacak

ÇİNLİ HUAWEİ YENİ BİR OTOMOBİL MARKASI YARATACAK

Çin’in önde gelen teknoloji şirketlerinden olan Huawei de, sıfırdan bir elektrikli otomobil markası oluşturmak üzere kolları sıvadı. Huawei, yeni markayı oluştururken lityum pil üreticisi  Contemporary Amperex Technology (CATL) ve Çin’in milli otomobil devi Changan Automobile ile işbirliği yapıyor. Şirketten yapılan açıklamada, “5 yıl içerisinde 23 elektrikli ürün ve 105 modelin piyasaya sürüleceği” belirtildi.

Panasonic, lityum batarya üretimi için kolları sıvadı

PANASONİC, TOYOTA İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

Bir başka teknoloji devi Panasonic de Japonya’nın önde gelen otomotiv devi Toyota ile hibrit otomobillere özel lityum iyon batarya üretimi için harekete geçti. Panasonic, bir açıklama yaparak 2022 yılında pazara sürülecek bataryaların Japonya’da üretileceğine dikkat çekti. Açıklamada ayrıca, “Küresel elektrikli araç pazarının ilerleyen yıllarda hızlı bir şekilde büyümesi bekleniyor” ifadelerine yer verildi.

Sony’den sergi otomobili

SONY OTOMOBİL DEĞİL, OTOMOBİLLERE TEKNOLOJİ ÜRETECEK

Bir diğer Japon teknoloji devi Sony de, CES 2020 fuarında tanıttığı elektrikli otomobiliyle herkesi şaşırtmıştı. Ancak Sony’nin şimdilik otomobil üreticisi olma gibi bir hedefi bulunmuyor. Şirket,  tanıtımını yaptığı “Vision-S” isimli konsept otomobil ile elektrikli otomobillere yönelik geliştirdiği güncel teknolojileri sergilemeyi hedefledi.

Samsung, BYD’yi 450 milyon dolara satın aldı

SAMSUNG ÜRETİM İÇİN OTOMOBİL ŞİRKETİ SATIN ALDI

Güney Kore’nin teknolojideki en güçlü temsilcilerinden Samsung da, elektrikli otomobil piyasasına bir satın alma gerçekleştirerek hızlı giriş yaptı. Çinli elektrikli araba üreticisi BYD’yi satın alan Samsung, bunun için 450 milyon doları gözden çıkardı.

Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
2
Share