TÜRKİYE’NİN ENERJİ TASARRUFU İLE 10 YILDA 16 BİN OKUL YAPABİLİR

Enerji verimliliğini duyurmak için Enerji Bakanı’ndan Greenpeace ve Çevreci Sivil Toplum Örgütlerine çağrı : “Yerli kaynağımız olan enerji verimliliği için gelin birlikte çalışalım. Tencere, tava da serbest.”

“Enerji Hanım” ve “Enerji Çocuk” projelerinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Verimliliği Derneği ülkemizde enerji tüketiminin yüzde 27’sinin yapıldığı sanayide enerji verimliliğini artırmak için düğmeye bastı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Verimliliği Derneği tarafından yürütülen ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından desteklenen Enerji Verimli Sanayi Projesi, 8 Şubat Ocak Cumartesi günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla Gebze’de yapılan toplantıyla sanayicilere tanıtıldı.

«Güçlü Sanayi Verimli Enerji» sloganıyla yola çıkılan proje, sanayi kuruluşlarında belirlenen 13 enerji verimlilik artırıcı proje alanıyla on yılda 65 milyar TL değerinde enerji tasarrufu yaratmayı hedefliyor. Bu tasarruf; 16.000 okul, 3.200 tam teşekküllü hastane, 10 Boğaz Köprüsü, 10 havalimanı, 7 Atatürk Barajı ve 6 ünite nükleer santral için gerekli olan kaynak anlamına geliyor.

Enerji Verimliliği Derneği tarafından sanayicilerin en etkin verimlilik artışı sağlayabileceği 13 alanın belirlendiği proje kapsamında işletmelerin enerji tasarrufu açısından enerji verimliliğine odaklanmaları, işletmelerine uygun projeleri hayata geçirmeleri hedefleniyor. Bu alanlarda enerji verimliliği yatırımı yapan sanayiciler, bölgeye bakılmaksızın beşinci bölgeye verilen teşviklerden faydalandırılacak. Ülke genelindeki tüm Organize Sanayi Bölgelerinde uygulamaya konulacak projede, Enerji Yönetim Merkezleri kurulacak ve bu merkezlerle ortaklaşa çalışılarak OSB’deki enerji tüketimiyle ilgili ön raporlar hazırlanacak.  Bu raporlar paralelinde, sanayi kuruluşlarına 13 verimlilik artırıcı proje uygulama alanıyla ilgili eğitimler verilecek ve bünyelerinde yapma kararı aldığı değişiklikler saptanacak. Kurulan Enerji Yönetim Merkezleri, sanayi kuruluşlarının gelişimlerini düzenli raporlarla takip edecek ve bölgesel toplantılarla aktarılacak.

Enerji Verimli Sanayi projesinin ikinci adımında Bakanlığın, sanayicilerin enerji verimliliği yatırımlarını kolaylaştırmak amacıyla aldığı bu önemli kararlar, Gebze Bölgesindeki sanayicilerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından açıklandı.

Yıllardır sürdürülen ve son yıllarda ivme kazandırılan Enerji Verimliliği çalışmalarının sonuçlarını almaya başladıklarını açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, 2013 yılında büyüyen ekonomimizin ve gelişen sanayiyle birlikte artan üretimimize rağmen enerji tüketimindeki artışın, üretimdeki artıştan daha az olduğunu söyledi.

Yıldız, “Ülkemizde ve dünyada enerji sektörüne yapılan yatırımlar göz önüne alındığında enerjiyi verimli kullanmamızın ne kadar önemli olduğu açıkça görülmektedir.” dedi. Enerji verimliliğinin; kömür, petrol, doğalgaz, nükleer enerji ve yenilenebilir enerjiden sonra “6. Yakıt” olarak enerji kaynakları arasındaki yerini aldığını söyleyen Bakan Yıldız, dünyada 2035 yılına kadar enerjinin verimli kullanılması ile konutlarda, sanayide ve ulaştırmada toplam 7.3 Milyar TEP enerji tasarrufu sağlanacağının tahmin edildiğini belirtti.

Enerji verimliliği yapan sanayicileri Hükümet, 5. bölge teşviklerinden faydalandıracak

Yıldız; konutlarda, sanayide, ulaştırmada, tarımda ve daha birçok alanda kaliteyi düşürmeden enerjiyi en etkin şekilde kullanmayı ve Türkiye için önemli kazanımlar sağlamayı hedeflediklerini belirterek “Bugün başlattığımız proje kapsamında da hedefimiz; sanayicilerimizin enerji faturasını en az % 30 azaltmak ve parasal olarak 10 yılda 65 milyar TL tasarruf etmek.” dedi.

Hazine, Ekonomi Bakanlığımız ve Enerji Bakanlığı bir teşvik için ortak çalışıyoruz. Bunun yakında yürürlüğe gireceğini en kısa sürede göreceğiz. Bu teşvik kapsamında belli bir ton eşdeğer petrolde kadar geri dönüş süresi olan, azami beş yılda yatırımı kendini amorti edecek enerji verimliliği yatırımları için bir düzenlememiz olacak. Atık ısıdan elektrik elde edecek tesislerde, petrol ve doğalgaz aramalarına enerji terminal işletme tesislerinde, doğalgaz depolama tesislerini de bu teşvikler kapsayacak.

Bunu desteklemek amacıyla teşvik sağlayacaklarını aktaran Yıldız, “Sanayi sektöründe yapılacak olan enerji verimliliğini artırıcı projeler, yatırımın yapılacağı bölgeye bakılmaksızın, 5. bölgede yapılacak olan yatırımlara sağlanan teşviklerden faydalandırılacaktır. Bakanlığımız ile Ekonomi Bakanlığı tarafından çıkarılacak tebliğde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda işlemler yürütülecektir.” dedi.

En önemli yerli kaynağımız: Enerji Verimliliği

Türkiye’nin her yıl tasarruf edebileceği 15 milyar TL hesap ediyoruz. Bunun için Greenpeace ve çevreci sivil toplum kuruluşlarını birlikte hareket etmeye çağırıyorum. Türkiye’nin en önemli yerli kaynağı enerji verimliliğidir. “Gelin, enerji tasarrufu için beraber çalışalım. Bunun için tencere tava çalmak da serbest! “ dedi.Adsız

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share