U-ETDS’DE MERAK EDİLEN SORULAR

T. Tayfun Tabak
Logi Bilişim Genel Müdürü
tayfuntabak@logibilisim.com

İki seneyi aşkın bir süredir devamlı gündemde olan ve ertelenen U-ETDS veri giriş programı e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Şu anda sistem hazır ama tabiî ki aynı e-fatura sistemi gibi bunda da veri girişini kolaylaştıracak arayüz programları yapılmıştır. Biz firma olarak özellikle tehlikeli madde taşımasında veri gönderimi üzerine çalışmalarımızı yaptık ve sanıyorum ki şu anda veri gönderiminde en avantajlı yazılımlardan birine sahibiz. Zaten sürekli olarak bu yazılımımızı geliştiriyoruz.

Kısa bir süre içinde de sistemimizin içine Taşıma Evrağı yazdırma sistemini de ekleyeceğiz. Bu sayede Taşıma Evrağı kullanan firmalarımız ayrıca başka bir sistem kullanmak zorunda kalmayacaklar.

Ayrıca özellikle akaryakıt taşıması yapan firmaların yüklemeleri çok geç saatlerde olmaktadır.  Geç saatlerde ise verinin gönderilmesinde zorluklar yaşanabilmekte.  Çünkü tehlikeli madde taşımasında yola çıkmadan veri göndermek zorundasınız. Oysaki dolum tesisinden ne zaman dolumu yapacağınız belli olmayabilir ve o saatte bu verilerin hazırlanıp gönderilmesi zor olabilir. Biz Logi Bilişim olarak bu konuyla ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz ve en yakın zamanda bu konudaki pratik çözümümüzü sisteme ekleyeceğiz.

Şimdi akaryakıt taşımacılığında U-ETDS ile ilgili bize en sık yöneltilen soruları açıklamaya çalışalım:

K1 ve K2 belgesi olanların kullanmak mecburiyeti var mı?

Tehlikeli madde hariç normal taşımada K1 belgesi olanlar kullanmak mecburiyetinde. Gerçek usulde işletilen firmalar için süre 01.01.2022 tarihine kadar uzatıldı. K2 belgesi için şu anda kullanma zorunluluğu ikinci bir yazı gelene kadar bulunmuyor. Tehlikeli madde taşımacılığında K1 ve K2 belgeleri olanlar bildirim yapmak zorunda.

Kendi akaryakıtını yada ürettikleri ürünleri (tehlikeli madde) taşıyan firmalar U-ETDS veri girişi yapacaklar mı?

Tehlikeli madde taşımacılığında istisnasız olarak ister nakliye yapsın ister kendi akaryakıtını taşısın ya da kendi ürettiği tehlikeli madde sınıfındaki ürünlerin taşınmasında U-ETDS verisi göndermek zorundadır.

Tehlikeli madde taşımacılığında normal yük taşımada olduğu gibi gerçek kişilerin (şahıs firması) U-ETDS veri girme zorunluluğu 01.01.2022 tarihine ertelendi mi?

29.01.2020 tarihinde yayınlanan kararnamede sadece normal yük taşıyan gerçek kişilerin veri girişi 01.01.2022 tarihine uzatılmıştır. Tehlikeli madde taşımacılığı yapan gerçek kişiler (şahıs firmaları) bu durumdan muaf tutulmuştur. Yani tehlikeli madde taşıması yapanlar veri göndermek zorundadır.

U-ETDS veri gönderimi için 6 saatlik uygulama zamanı bulunuyor mu?

Normal yük taşımada U-ETDS veri gönderimi için 6 saatlik bir zaman dilimi bulunmaktadır. Bu süre ilk başta tehlikeli madde taşıması için de vardı, fakat Tehlikeli Madde Taşıma Yönetmeliğinde bulunan ‘’Yük yüklendikten sonra karayoluna çıkmadan bildirilmek zorundadır’’ ibaresi nedeni ile U-ETDS’de bu madde tehlikeli madde taşımacılığı için değişmiştir. Ürün yüklendikten sonra yola çıkılmadan verilerin U-ETDS sistemine yüklenmesi gerekmektedir.

U-ETDS veri girişi 01.07.2021 tarihine ertelendi mi?

Daha önce ertelemelerin hepsinde (şu tarihe ertelenmiştir) ibaresi kullanılmıştır. Ancak bu kez ilk defa ‘’01.07.2021 tarihinde denetlemeler başlayacaktır’’ ibaresi bulunmaktadır. Bunun ne anlama geldiğini siz değerli okuyucularımıza bırakıyorum. Çünkü “gerçek kişilerin normal taşımada veri gönderimi 01.01.2022 tarihine ertelenmiştir” ibaresi ile “normal taşımada tüzel kişilerin ve tehlikeli madde taşıyan gerçek ve tüzel kişilerin U-ETDS veri gönderim denetlemeleri 01.07.2021 tarihinde başlayacaktır” ibaresi 29.12.2020 yayınlanan aynı belge içinde kullanılmıştır.

Taşımasını başka bir nakliye firmasına yaptıran akaryakıt istasyonu sahipleri bildirim yapmak zorunda mı?

Akaryakıt taşımacılığını başka bir firmaya yaptıran istasyonlar bildirim yapmakla zorunlu değildir. Ancak kendi firmalarının üstüne kayıtlı araçları varsa bildirim yapmalılar. Sistemde ürünü gönderen ya da alan sorumlu değildir, sadece taşıyan sorumludur.

U-ETDS sisteminden Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanları mı (TMGD) sorumludur?

U-ETDS sistemi Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlarının sorumluluğunda ya da yetkisinde değildir. Tamamen firma yetkilisi sorumludur. Fakat sistemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kapsamında olması sebebiyle Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmalarının firmalarını bilgilendirmesi işletmelere fayda sağlayacaktır.

2 senedir U-ETDS hakkında bütün bilinmeyenleri, merak edilenleri sizlere aktarmaya çalışıyorum.

Şimdi merak edilen en önemli soruya gelelim.

U-ETDS ertelenir mi ?

Bunu hep birlikte göreceğiz.

Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
4
Share