Üçüncü Köprüye 2 Milyar TL Garanti Ödendi

Üçüncü Köprüye 2 Milyar TL Garanti Ödendi, Sırada Osmangazi Var

2021 yılının ilk yarısında, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’ndan öngörülen sayıda araç geçmediği için işletmeci IC İçtaş’ın kontrolündeki ICA’ya ödenen tutar ortaya çıktı. ICA’ya, temmuz ayında 2 milyar TL ödendi. Sırada, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu var. Söz konusu projeye, bu ayın son haftasında 2-2.5 milyar TL aralığında garanti ödemesi yapılması bekleniyor.

OLCAY AYDİLEK / ÖZEL HABER

Türkiye, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle özel sektör eliyle büyük alt yapı projelerini gerçekleştirdi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli, bu yöntemle inşa edildi. Devlet, yapım ve işletmesini özel sektörün üstlendiği bu projelere, araç geçiş garantisi verdi. Araç geçiş bedelleri, bazı projelerde dolar, bazılarında (son dönem gerçekleştirilen) avro kuru üzerinden belirlendi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması durumunda aradaki farkı devlet ödüyor. Buna, “araç geçiş garanti ödemesi” adı veriliyor.

İKİ KEZ GARANTİ ÖDENİYOR

Devlet, Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Kuzey Çevre Otoyolu ile Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nda yılda iki kez garanti ödemesi yapıyor.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜYE ÖDEME

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nu, ICA işletiyor. İşletmeci şirkete, 2021 yılının ilk yarısında, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’ndan öngörülen sayıda araç geçmediği için temmuz ayında 2 milyar TL garanti kapsamında ödeme yapıldı. 2021 yılının ikinci yarısının garanti ödemesi de izleyen yılın ilk ayında yapılacak.

OSMANGAZİ’DE GARANTİ İÇİN GERİ SAYIM

Sırada, diğer büyük YİD projesi olan Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu bulunuyor. Bu projeyi,  Otoyol Yatırım AŞ işletiyor. İşletmeye, 2021 yılının ilk yarısı için bu ayın son haftasında garanti ödemesi yapılacak. Hesaplanan tutar, 2-2.5 milyar TL.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share