Yüzde 15’lik Elektrik Zammı Bir Gecede Nasıl Buharlaştı?

Yüzde 15’lik Elektrik Zammı Bir Gecede Nasıl Buharlaştı?

Önce elektriğe yüzde 15 zam kararı alan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, hemen ardından zam kararını geri çekti. Peki, bu süreçte neler yaşandı? Zam kararı niçin geri çekildi? İşte detaylar…

enerjitime.com / ANKARA

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, enerji sektörüne ilişkin diğer konuların yanı sıra elektrikte 1 Ekim’den geçerli olacak yeni tarifeleri belirlemek üzere 30 Eylül Perşembe günü toplandı.

Toplantıda elektriğe konut, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 15 oranında zam yapılması karara bağlandı. Karar, Resmi Gazetede yayımlanması üzere öğleden sonra gönderildi.

Akşam saatlerine gelindiğinde ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK arasında olağanüstü bir trafik yaşandı. Enerji Bakanlığı yetkilileri, EPDK’yı aradı ve Bakanlıkta saat 20.00 sularında üst düzey katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda elektrik zammı konusu konuşuldu.

Zammın enflasyon artışına neden olacağı üzerinde duruldu. Hükümetin Eylül ayının ardından Ekim ayında da faiz indirimine gitme olasılığı dikkate alınarak zam iptal edildi.

Kararın Resmi Gazetede yayımlanmaması için ilgililer hemen uyarıldı. Aynı saatlerde BOTAŞ’ın da doğalgazda konutlara zam yapmaması karara bağlandı. EPDK gece geç saatlerde yazılı bir açıklama yaparak elektrikte herhangi bir zammın söz konusu olmadığını duyurdu.

EPDK, ELEKTRİĞE ZAM YAPMADI VE ŞİRKETLERİ UYARDI başlıklı haber için tıklayın…

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Total
0
Share